מהיום: מרבית הגבלות הקורונה מבוטלות

עטיית מסיכות בחללים סגורים תבוטל כנראה בעוד כשבועיים, בהתאם לתחלואה. המומחים צפויים להמליץ: חיסונים לבני נוער - מיום ראשון.

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשפ"א

מהיום: מרבית הגבלות הקורונה מבוטלות-ערוץ 7
מסכות בעידן קורונה
צילום: איסטוק

ישראל יוצאת מהקורונה: היום יוסרו כל הגבלות ההתקהלות - התו הירוק והתו הסגול.

העיתון 'ישראל היום' מפרסם כי המשמעות היא הסרת הסרת מגבלות ההתקהלות בשטחים סגורים ופתוחים, כולל בעסקים, מתחמי אטרקציות, אולמות אירועים, מקומות עבודה ותחבורה ציבורית.

בנוסף, לא יהיה צורך בהצגת תו ירוק בכניסה למסעדות, עסקים ואולמות אירועים. כמו כן, לא יהיה צורך בביצוע בדיקות מהירות כדי להיכנס למקומות שונים. כמו כן מחוסנים ולא מחוסנים יוכלו לאכול יחד במתחמים סגורים ללא הפרדה.

בכך מסיימת ישראל עם כל הגבלות הקורונה, למעט עטיית מסיכות בחללים סגורים - המלצה שככל הנראה תבוטל בעוד שבועיים, אם תימשך המגמה של תחלואה אפסית כמעט.

אמש הודיעו משרדי ראש הממשלה, הבריאות והתחבורה כי תוארך החובה לבצע בדיקת קורונה 72 שעות לפני הכניסה לישראל וכן בדיקה נוספת מיד לאחר הכניסה לישראל בתחנת הגבול, עד ליום שלישי, 29 ביוני.

בנוסף לכך, לאחר החזרה מחו"ל, אנשים שאינם מחוסנים, כמו גם ילדים מתחת לגיל החיסון, יחויבו בבידוד ביתי של שבועיים. עדיין קיים צורך במילוי הצהרות בריאות של נוסעים הנכנסים לארץ.

חלק מהמדינות בעולם גם מוגדרות כיעדים ברמת סיכון מירבית ובמשרד הבריאות החליטו להאריך את הגבלות היציאה אליהן שיישארו בתוקף עד יום ראשון, 13 ביוני. במדינות אלו לא יהיה ניתן לצאת ולהיכנס ללא אישור מיוחד של ועדת החריגים וכל הנכנסים לישראל מיעד כזה, לרבות מחלימים ומחוסנים, יהיו מחויבים בבידוד. מדובר באוקראינה, ארגנטינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, טורקיה, מקסיקו, רוסיה.

בתוך כך, צוות המומחים המייעץ למשרד הבריאות צפוי להמליץ על חיסון בני 15-12 נגד נגיף הקורונה.

המומחים, ד"ר בועז לב, פרופ' שמואל רשפון וד"ר טל ברוש, אמורים לקבל את הנתונים על שכיחות תופעת הלוואי האפשרית של דלקת בשריר הלב בסמיכות לחיסון, ולאחר מכן יחליטו. ההערכה היא שבתום הדיון ימליצו על חיסון ילדים המלצה "רכה", ללא תו ירוק, קמפיינים או שיחות טלפון מהמרפאות להגיע. זאת בשל מצב התחלואה הנמוך בישראל.

המומחים ישמעו ניתוח אפידמיולוגי ובו נתונים על שכיחות תופעת הלוואי במתחסנים לעומת לא מתחסנים השנה, וכן השוואה של שכיחות התופעה, שלרוב היא תופעה רפואית קלה - לשנים קודמות.

בדיון קודם ציינו המומחים כי "זה יהיה לא אתי" לא לאפשר להורים לחסן את ילדיהם ולהגן עליהם. למשל, במקרה של ילד עם מחלות רקע, או ילד שאמור לנסוע למדינה שבה שכיחות הקורונה גבוהה.

"אין ספק שהחיסון יאושר ויומלץ. לא סביר שמשרד הבריאות יאשר חיסון אך לא ימליץ עליו", פוסק גורם בוועדה, "השאלה היא מה תהיה מידת ההמלצה, ואני מעריך שלא נראה פה קמפיין כמו בחיסוני המבוגרים. גם כי אין צורך בגלל מצב התחלואה וגם בשל המחלוקות בין אנשי המקצוע. גם אם יש קשר מסוים בין שכיחות דלקת שריר הלב לחיסון הקורונה זה לא שחור ולבן, והמפתח הוא בשכיחות של התופעה. אני מאמין שנמליץ לחסן".