אורי רגב
אורי רגב צילום: חדו"ש

על רקע "ממשלת השינוי" שקורמת עור וגידים עולה לאוויר שוב השאלה האם לשלב בקואליציה את המפלגות החרדיות.

בסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון עולה כי כ-60% מהציבור היהודי הבוגר השיבו בשלילה לשאלה: "האם את/ה בעד או נגד צרוף המפלגות החרדיות לקואליציה הממשלתית, תוך קבלת דרישותיהן בנושאי דת ומדינה כמו פטור מגיוס, כספים, שבת וגיור, ומינוי נציגיהן לניהול משרדי ממשלה וועדת הכספים של הכנסת?".

ההתנגדות לצירוף המפלגות החרדיות לקואליציה ו/או כניעה לדרישותיהן היא עקבית ועולה בסקרים רבים שערכה חדו"ש בשנים האחרונות. בהשוואה לסקר מיוני אשתקד, אף קיימת עליה של 16%בהתנגדות לכלול את המפלגות החרדיות בקואליציה.

עמדה זו מאפיינת את רוב המצביעים לכל המפלגות הצפויות לקחת חלק ב"ממשלת השינוי" - 94% ממצביעי יש עתיד, 67% ממצביעי כחול לבן, 95% ממצביעי ישראל ביתנו, 88% ממצביעי מפלגת העבודה, 90% ממצביעי מרצ, 82% ממצביעי תקווה חדשה ואף 53% ממצביעי ימינה.

על פי הפרסומים, הושגה הסכמה לפחות בין חלק ממרכיבי ממשלת השינוי לקדם מספר רפורמות בנושאי דת ומדינה, הסקר המיוחד שערכה חדו"ש מצביע על כך שהסכמה זו נהנית מתמיכת רוב גדול בציבור היהודי הבוגר: כך לדוגמה 70% מהציבור היהודי בישראל תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, כאשר 39% תומכים בהפעלה מלאה כמו בימי חול ו31% בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת באופן מוגבל, באמצעות כלי רכב קטנים יותר ובערוצים מרכזיים. רק 30% מתנגדים לכך לחלוטין.

לתמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת באופן כללי שותפים גם 59% מהציבור המסורתי-דתי, 31% מהציבור הדתי ו- 81% מהציבור המסורתי-לא-דתי ו-94% מהציבור החילוני. יודגש כי התמיכה משותפת לרוב מצביעי כל מפלגות קואליציית השינוי, כולל 61% ממצביעי ימינה, ויצויין כי תומכים בתחבורה ציבורית בשבת גם 65% ממצביעי הליכוד.

גם בנושא ביטול המונופול של הרבנות הראשית על הגיור יש תמיכה של רוב הציבור היהודי הבוגר: 60% תומכים בכך, תוך שהם מתחלקים בין 35% הרוצים בהכרה של המדינה בכל הגיורים הנעשים בזרמים הדתיים המרכזיים בעם היהודי, כולל רפורמים וקונסרבטיבים, ו-25% הרוצים בהרחבה של ההכרה בגיורים אורתודוכסיים גם לבתי הדין של האורתודוכסיה המודרנית, דוגמת "גיור כהלכה" מיוזמת רבני צהר ואחרים.

בתגובה לממצאים אמר עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, כי "אחרי שנים רבות של כניעה לתכתיבי המפלגות החרדיות, אשר פגעו בחופש הדת, הפלורליזם והשוויון המגדרי המובטחים במגילת העצמאות, יש צפיה ותמיכה בקרב רוב הציבור לעידן חדש בתחום יחסי הדת והמדינה, שתביא אתה ממשלת השינוי. סקרי חדו"ש בשנתיים האחרונות מוכיחים ללא יוצא מן הכלל תמיכת רוב בכל מרכיבי חופש הדת והמצפון כמו גם ערך השוויון ללא הבדל דת, גזע ומין.

''יש לקוות שבאופן הדרגתי אך עקבי תקדם הממשלה החדשה לא רק את הסדרת התחבורה הציבורית וביטול המונופול של הרבנות הראשית, אלא גם את כל הנושאים אשר הסחטנות של המפלגות החרדיות פגעו ביישומם, כמו חירות הנישואין, אכיפת לימודי ליבה, גיוס שוויוני, איסור הדרה מגדרית, ועוד. הציבור רוצה לראות קואליציה אזרחית רחבה, והמהפך הצפוי ביחסי הדת והמדינה מבטא לא רק נאמנות לרצונו של רוב הציבור אלא יחזק את זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ויסייע לשקם את המתח הגובר בין ישראל ליהדות התפוצות", כך רגב.

הסקר בוצע באמצעות מכון סמית בין התאריכים 11-12 במאי 2021 בקרב 500 איש/ה כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה– 4.5%

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו