רוצים להשקיע בבורסה ולא יודעים איך

ינון אור ממרכז הלימודים לשוק ההון "זמן הבורסה" נותן לנו רקע וכמה טיפים על הדרך הנכונה לבחור אפיקי השקעה בשוק ההון המורכב והמפותל.

, כ"ב בסיון תשפ"א | עודכן: 19:09

ינון אור ממרכז הלימודים לשוק ההון "זמן הבורסה" נותן לנו רקע וכמה טיפים על הדרך הנכונה לבחור אפיקי השקעה בשוק ההון המורכב והמפותל.

"שוק ההון מחולק לשני צדדים, לצד של החברה ולצד של המשקיע", פותח אור. "חברה שמנסה לגייס כסף ולגדול ולהתפתח יכולה לפנות לכמה אפשרויות, או לפנות לבנק או לספונסרים מסוימים שיהיו בעל המאה ולכן גם בעלי הדעה. שוק ההון מבקש לנטרל את המצב הזה ולגרום לכלל הציבור לרכוש אחוז זניח מהחברה. החברה מקבלת את כל הכסף שהיא רצתה לגייס, אבל יש לה הרבה שותפים קטנים שלא מהווים אחוז גבוה כך שהשליטה נשארת בידי החברה לכאורה".

על החשש הטבעי מהשקעות בשוק ההון אומר אור כי מקור החשש הוא אירועים היסטוריים של נפילת השוק בעשרות אחוזים, "אבל לאורך העשורים האחרונים אנחנו רואים ששוק ההון לא מפסיק לצמוח. הטכנולוגיה צומחת, הרפואה צומחת אז אין סיבה ששוק ההון לא יפסיק לצמוח במיוחד כשאין אלטרנטיבות בסביבת ריבית אפסית".

על בחירת אפיק השקעה אומר אור כי יש לבחון את הדברים על פי מדדים ידועים. ישנן חברות שמחזיקות פטנטים בינלאומיים, או חברות סטארט-אפ (הזנק) וכיוצא באלה שבהם רווחים של אלף אחוזים יכולים להיות בהחלט ריאליים אך כמובן שגם הסיכון גדול מאוד, אולם מנגד ישנן חברות יציבות שצומחות לאורך השנים.

אור ממליץ שלא למהר ולהשקיע סכום פנוי שיש לנו על פי כותרות בעיתון אלא לבחון מספר פרמטרים כמו כמה זמן נוכל להשקיע את הכסף ובהתאם נוכל לבחור אפיק השקעה. "יש חברות שבהן עשרת אלפים שקלים יכולים להניב מאה ומאתיים אלף שקל, ויש חברות שהסכום יגדל לאורך השנים בקצב שיכפיל את עצמו כל 5 שנים לערך".

"אנחנו צריכים להבין את הצרכים שלנו לפני שאנחנו זורקים את הכסף, אבל הדבר שאנחנו חייבים לעשות הוא להשקיע את הכסף כי אם הוא יישאר בעובר ושב הכסף יישחק מהאינפלציה", מדגיש אור המספר על עבודתו שלו כמורה פרטי בתחום שמי שנכנס אליו ללא היכרות ומבלי לדעת כיצד לנתח את הנתונים עלול להשקיע באפיקים שאולי נראים מבטיחים, אך בפועל אינם כאלה.

כמו כן יש להכיר את החברות המושקעות לעומקן על מנת לדעת מה אופק הפעילות של כל חברה, האם יש להן פטנטים, האם יש להן מותג, או חפיר אחר, האם יש מתחרים שמסוגלים לאתגר אותן או לא. את היכולת להגיע למידע הזה מלמד אור בקורס שהוא מנהל ומוביל. בנוסף הוא מלמד ניתוח גרפים ותנועות על גרפים ומה שהוא מגדיר כפילוסופיית השקעות שכן בתחום ההשקעות יש הרבה פסיכולוגיה והרבה פילוסופיה, כלשונו.

ליצירת קשר עם זמן הבורסה לחצו כאן