הערבים תקפו, המשטרה סגרה את התלונה תוך יום

עשרות פורעים ערבים תקפו שלושה ילדים סמוך לקבר שמעון הצדיק. הילדים הגישו תלונה במשטרה, אולם כבר למחרת נסגר התיק.

ערוץ 7 , כ"א בסיון תשפ"א

הערבים תקפו, המשטרה סגרה את התלונה תוך יום-ערוץ 7
הערבים תקפו, המשטרה סגרה את התלונה
צילום: חוננו

שלושה ילדים הותקפו על ידי עשרות פורעים ערבים סמוך לקבר שמעון הצדיק בירושלים. הפורעים חסמו את דרכם, התיזו עליהם גז, הכו אותם וגנבו את אופניהם.

הילדים הגישו תלונה למשטרה, אולם הופתעו לגלות כי המשטרה סגרה את התיק תוך פחות מ-24 שעות. הסיבה: "אין תשתית ראייתית לקיומה של אשמה פלילית". התקיפה אירעה בעיצומו של מבצע 'שומר החומות', בעת שחזרו הילדים מתפילה בקבר שמעון הצדיק.

במכתב ששלח עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו למשטרת שלם בבקשה לערער על סגירת התיק נכתב כי הילדים הותקפו על ידי עשרות פורעים שחסמו את דרכם.

מתוך הקבוצה החלו פורעים לתקוף את הילדים "תוך שהם מפילים אותם מהאופניים, מרוקנים עליהם מיכלים שלמים של גז, מכים בהם בבעיטות ובאגרופים בעוד הם מנסים להימלט ומתגלגלים על הרצפה". הילדים נמלטו לעבר עמדת שוטרים שהייתה במקום, ואופניהם נגנבו. אחד הילדים, בן 15, אף פונה לבית חולים הדסה הר הצופים על ידי אמבולנס.

לאחר שהתאושש מהטראומה, הגיש הילד הפצוע תלונה במשטרה. אולם "לתדהמתו הרבה למחרת בבוקר קיבל עדכון ממערכת מנ"ע כי התיק נסגר היות ו'לא נמצאה תשתית ראייתית לקיומה של אשמה פלילית'".

"מדובר באירוע תקיפה אכזרי בו נטלו חלק עשרות אנשים כנגד שלושה נערים צעירים חסרי הגנה. מן הראוי היה שמשטרת ישראל תשקיע משאבים ומאמץ בכדי לעצור ולהעמיד לדין לפחות חלק מהתוקפים, ותשמש דווקא כמשען וכתובת הגנה כלפי נערים צעירים".

"סגירת התיק תוף פחות מ-24 שעות משדרת זלזול כלפי הנפגעים וטענותיהם, ומעידה על חוסר מאמץ אמיתי למצות את חקירת האירוע", מתח עו"ד בלייכר ביקורת על המשטרה, וביקש לקבל את חומרי החקירה בתיק על מנת להתרשם מפעולות החקירה שבוצעו בו, "אם בכלל", בכדי לבחון הגשת ערר על סגירתו.

עו"ד חיים בלייכר המייצג את הנער מטעם ארגון חוננו מסר "מרשי וחבריו עברו אירוע לינץ' מזעזע בידי מחבלים רבים וייקח להם זמן רב להתאושש מכך. לצערי מרשי חווה זעזוע נוסף כאשר התברר לו שתיק התקיפה נסגר בגין כך שאין תשתית ראייתית לאשמה פלילית. מדובר בהפקרות בכל קנה מידה. אנו דורשים מהמשטרה לנהל חקירה מקיפה ומידית בכל האמצעים ובשיתוף זרועות המודיעין כדי להניח את ידם על המחבלים אשר בצעו את הלינץ' האכזרי בילדים."

ממשטרת ישראל נמסר:

אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול פעלו בנחישות במהלך השבועות האחרונים לשמירת הסדר הציבורי לאור ריבוי ארועי הפרות סדר אלימות כלפי אזרחים וכלפי כוחות המשטרה ובאירועים אלו הגיבה המשטרה בנחישות וביצעה מעצרים של חשודים המעורבים בהתפרעויות האלימות.

מאחר וארעו מספר מקרים בהם הושלכו אבנים וחפצים במקום, פעלה המשטרה בכלל האמצעים והיכולות שעומדים לרשותה ונעצרו מספר חשודים. כלל אלו רוכזו לתיק חקירה מרכזי שעודנו מתנהל, ותיק החקירה הפרטני נשוא פנייתכם הנו "כפל תיק" ובמסגרת הליך טכני הוא נסגר, לא לפני שהאזרח קיבל לידיו את האישור הרלוונטי לאירוע.