ח"כ מתן כהנא באולפן ערוץ 7: "או ממשלת אחדות או התפוררות"

ח"כ כהנא משיב על הטענות נגד "ימינה" בדרך להקמת ממשלה בראשות בנט ולפיד, "עשינו הכול כדי להקים ממשלת ימין אך נתניהו מוביל אותנו לבחירות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשפ"א

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) מתייחס באולפן ערוץ 7 להחלטת מפלגתו להקים ממשלת אחדות בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.

"עשינו כל מה שאנחנו יכולים כדי לעמוד בהבטחות שלנו ולהקים ממשלת ימין יציבה. הייתי חלק מהמאמץ הזה, פניתי לרבנים ולחברי כנסת, נפתלי ואיילת עשו כל מאמץ כדי שתקום פה ממשלת ימין. משזה לא הצליח וראינו שנתניהו מדהיר אותנו לכאוס של בחירות נוספות אמרנו שצריך כאן מעשה מנהיגותי ולהקים ממשלה. זו אחדות או התפוררות".

לדבריו כל המאמצים למצוא 'עריקים' לא צלחו ועריקים שכאלה פשוט אינם נמצאים ולמעשה נתניהו מוביל את המדינה לשנתיים נוספות של כאוס סביב בחירות וללא תקציב. "לא היה לנו מפכ"ל, היו כאן אסונות כמו במירון ואין תחקיר", מציג כהנא דוגמא אחת מיני רבות המציאות המבולבלת של העת האחרונה.

ואולי בנט שאף וחתר כל העת לחידוש ברית האחים ולהתמקם בכס ראש הממשלה ולא רצה באמת ממשלת ימין? חבר הכנסת כהנא דוחה את הדברים, מזכיר את החברות ארוכת השנים שלו עם נפתלי בנט וקובע: "אני אומר מהמקומות האינטימיים ביותר, רצינו ממשלת ימין. אנחנו מפלגת ימין עם אידיאולוגיה של ימין, רצינו ממשלת ימין. משזה לא הצליח אנחנו מבינים שמה שנצרך הוא ממשלת אחדות ויש לזה פוטנציאל טוב להצליח".

על האפשרות שיום אחרי הוצאת נתניהו מבלפור יאותגרו בנט וחבריו על ידי השמאל בלא מעט דרכים, אומר כהנא כי האפשרות הזו אכן קיימת, "ממה שאני מתרשם מהחברים שלי במפלגות השמאל הוא שיש אצל כולם רצון טוב שהדבר הזה יצליח. אנחנו גם בונים את זה במנגנונים שיאפשרו את ההצלחה, מנגנונים של וטו, פריטטיות, מגבלה שתעלה להצבעה רק דברים מוסכמים, כדי שישמרו הקונצנזוס והסטטוס קוו. כדי לבנות בתי ספר ורכבות לא צריך מלחמות. אפשר לעשות דברים ביחד".

ומה יקרה אם בעוד שבועות אחדים יעלה בצלאל סמוטריץ' הצעת חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה? "נעשה ישיבה בקואליציה ונראה מה שיהיה. אני משער שסמוטריץ' יעשה הכול כדי להביך את הקואליציה המתהווה במקום לעשות את המעשה האחראי ולהצטרף אליה. יכול להיות שלא כל מאוויינו האידיאולוגיים יקוימו בממשלה הקרובה, אבל זה מה שמדינת ישראל צריכה כעת, איזושהי רגיעה".

לציבור החרדי אומר חבר הכנסת כהנא כי הוא עצמו מאוד לא אהב את התבטאויות ליברמן כלפיהם, "עולם התורה יקר לליבי. לא לחינם ביקשתי להיות שר לענייני דת ואני מקווה שכך יהיה. אנחנו שם כדי לשמור על עולם התורה ועל הציבור הזה ונעשה מה שצריך".