הר הבית
הר הביתצילום: הדס פרוש, פלאש 90

בבית המכירות 'קדם' בירושלים מוצע למכירה פומבית היום (שלישי) מדריך למבקר ב'אל-חרם-א-שריף, הר הבית. ד"ר דותן גורן, חוקר ארץ ישראל והמקומות הקדושים מספר על הגילוי המפתיע המסתתר בין שורותיו של המדריך.

ד"ר גורן מספר כי מדובר במהדורה הראשונה באנגלית שיצאה לאור מטעם המועצה המוסלמית העליונה בשנת 1924. לפני כמאה שנה הוקמה המועצה (20.12.1921) ובראשה עמד המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני.

בין היתר הופקדה המועצה על ניהול ההקדשים המוסלמיים ופיקחה על הנעשה בהר הבית. בשנות העשרים והשלושים פרסמה המועצה המוסלמית העליונה את המדריך למבקר בהר הבית, שלווה בתצלומים וכלל הנחיות למבקרים וסקירות היסטוריות על המבנים המרכזיים המצויים במתחם ובייחוד כיפת הסלע ומסגד אל-אקצה, שבו נכתב כי במקום הקדוש "ניצב ללא כל ספק מקדש שלמה".

ד"ר גורן מציין כי "זוהי עדות כתובה שחור על גבי לבן המפריכה את הנרטיב המוסלמי, שמאז 1967 מכחיש כל זיקה יהודית להר הבית וגורס שבית המקדש היהודי שקרי ומדומיין".

עוד הוא מספר כי "בנוסף לכך התפרסמו במדריך הנחיות האוסרות על שימוש במתחם הר הבית למנהג חול, שבהן נכתב במפורש לתשומת לבם של האורחים כי כל מתחם הר הבית (אל-חרם א-שריף) קדוש למוסלמים".

"ביחוד נאסר על המבקרים לעשן בו ולהכניס אליו כלבים. הכניסה להר הבית ללא-מוסלמים הוסדרה בתשלום ובזמנים ידועים בימות השבוע בין השעות 7:30 – 11:30, מלבד בשעות התפילה, בימי שישי והחגים המוסלמיים. יש לציין כי בעת ההיא נקודת הכניסה המרכזית למבקרים בהר הבית הייתה בשער השלשלת (באב א-סִלסִלה), שבו הם נדרשו לשלם את דמי הכניסה".

בעקבות הדברים הללו מציע ד"ר גורן פתרון לסכנת חיים האורבת הן למבקרים בהר הבית המשתמשים בגשר 'מעלה המוגרבים' והן למתפללות בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי, סכנה הנובעת מהשארתו של גשר העץ הזמני במשך שנים רבות מדי.

לדבריו ניתן להפנות את הבאים להר הבית לכניסה דרך שער השלשלת. "כאמור, שער זה היה הכניסה הראשית להר הבית בתקופת שלהי התקופה העות'מאנית ותקופת המנדט, וניתן לכך תקדים במדריך למבקר בהר הבית. לטעמי הצעה זו מספקת מענה לשיקולי ביטחון ובטיחות ויקל ליישמה בהקדם מבחינה כלכלית, דתית ומדינית".