נסראללה בנאום השיעולים
נסראללה בנאום השיעולים צילום: מסך

נאום השיעולים של נסראללה ובעיקר ההיעדרות הארוכה שקדמה לו עוררה לא מעט סימני שאלה באשר למצבו הבריאותי. בחיזבאללה טוענים שמדובר באלרגיה או ליקוי רפואי חסר משמעות ואין כל בסיס לשמועות על התדרדרות בבריאותו.

ד"ר אלי כרמון, מומחה לאיראן, לטרור בינלאומי בכלל ולחיזבאללה בפרט, מתייחס לשמועות על מצבו של מנהיג חיזבאללה ולהשערות בדבר הצפוי בארגון במידה ואכן מדובר במחלה שתביא להסתלקותו מהזירה.

"כבר הרבה זמן יש שמועות שהוא חולה, והיו שמועות שהוא עבר טיפולים באיראן", אומר ד"ר כרמון. "ברור שהאירוע המאוד מיוחד ואפילו מוזר והזוי שהוא משתעל וממשיך את הנאום הוכיח שיש לו משהו. זה יכול להיות קורונה או תסמינים שאחרי קורונה".

עוד מעיר כרמון ומספר כי גל השמועות הפליג עוד הלאה ובמהלך הלילה האחרון התרוצצו אף שמועות שנסראללה מת, אך כרמון עצמו לא ממליץ למהר למסקנות שכאלה ומעריך שמדובר בפייק-ניוז.

על עצם ההחלטה של נסראללה לנאום נאום ארוך בן למעלה משעה וחצי למרות השיעולים ומצבו הרעוע, אומר כרמון כי היו אירועים שחייבו זאת: "הוא חש מחויבות לנאום ארוך כל כך בגלל שהרבה זמן הוא לא הופיע בתקשורת ומשום שישנם אירועים כמו הרמאדן, ירושלים והמלחמה שלנו עם חמאס, שחייבו אותו לדבר. היו גם לחצים מצד האיראנים, שלא עשו שום דבר משמעותי לטובת חמאס מעבר לתמיכה מוראלית. הסיבה העיקרית היא היחס למלחמה של חמאס ואולי כדי לקחת בעלות יחד עם חמאס על נושא ירושלים".

ד"ר כרמון מעיר בהקשר זה כי "במסמכי הקמת חיזבאללה ובחלק מנאומי נסראללה וסגנו נאמר שאם חיזבאללה יהיה שותף לשחרור ירושלים הדבר יגרום לכך שיוכלו לאסלם את כל לבנון. זה יהיה נס שיוביל לכך שכל האוכלוסייה תסכים להתאסלם".

האם ניתן להצביע על יורש ביום שאחרי הסתלקותו של נסראללה מהזירה? "קשה מאוד לדעת לגבי יורש. יש לו סגן, השייח' נעים קאסם. היה טבעי יותר שהממשיך יהיה עמיאד מורנייה שהיה אחראי לפיגועים רבים נגד ישראל וארה"ב. לעומתו קאסם הוא אידיאולוג שמתבטא הרבה, לפעמים יותר מאשר נסראללה עצמו, אבל הוא לא נראה כמו אישיות שמסוגלת לנהל את הארגון בתחום הצבאי. הגיס של מורנייה שהחליף אותו אחרי מותו נרצח גם הוא ויש אומרים שהוא נרצח בהשפעת נסראללה. כעת קשה לדעת מי הבא בתור".

כרמון משוכנע ש"לאיראנים יהיה תפקיד חשוב במינוי המחליף של נסאראללה. הם היו קשורים לתפקודו של מורנייה בהיבט הצבאי והטרוריסטי. המנהיג הרוחני בטהרן ומפקד כוח אל קודס החדש יהיו משמעותיים בהשפעה על המינוי. צריך לזכור שנסראללה הוא הנציג הרשמי של האייטולה חמינאי בלבנון מעבר להיותו מנכ"ל חיזבאללה, כלומר שהוא הדמות המשפיעה ביותר מבחינתם בהיבט המעשי ובמועצת השורה יש תמיד נציג איראני ולכן חשוב לדעת מה ירצו האיראנים לגבי ממשיכו של נסראללה".

על הגישה הנשמעת בישראל ולפיה לא טוב יהיה לישראל לראות מחליף לנסראללה, בעיקר על רקע מחליפים קודמים של מנהיגי טרור שהתגלו קיצוניים ומסוכנים יותר מקודמיהם, אומר ד"ר כרמון כי אמנם "יש גישה כזו. אני לא בטוח שזה נכון. כשחוסל פתחי שקקי, ראש הג'יהאד הפלשתיני, במלטה במשך הרבה שנים לא היה לארגון מנהיג והארגון התדרדר מאוד, עד שהגיע רמאדן שלאח כמנהיג חדש. לכן קשה מאוד לדעת. יש נטייה אצל הפוליטיקאים ואנשי המודיעין שמעדיפים את השטן המוכר ולא את מחליפו הבלתי צפוי".