מרים פרץ
מרים פרץצילום: מאיר אליפור

 

אישה טובה גורלה תלוי ועומד בידי אנשים שמדברים אחד בלב ואחד בפה. אני לא מכיר אותה אישית, אבל כן מכיר את המסירות הנפש שלה לאחדות העם ישראל וחיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל.

בימים האחרונים, אני חושב עליה המון שמא לא תיפגע ולא יכאבו לה חברי  כנסת שזכות הבחירה נתונה להם.

כל מי שחשוב לו הכלה ומתן הזדמנויות לכל אדם ואדם, פריצת הסכר - המחסום הפסיכולוגי צריך לתמוך בה. איש לא נולד עם ניסיון, הוא רוכש בחייו. יש לה ניסיון בהוראה. הדבר הכי חשוב. כי החינוך הוא המפתח לעוצמתה של כל מדינה. 

אני הייתי בוחר בה מעבר לסגולות הרבות שלה על היותה אישה. תמיד יש פעם ראשונה ומקווה שהיא תפרוץ את הסכר - המחסום הפסיכולוגי שהרבה אנשים סובלים ממנו וחיים בבועה חשוכה. 

לגביה תרתי משמע. אישה,ממוצא מזרחי, דתיה ,מבחינתי זה יתרון, אבל אני חי בתוך עמי, הכישרון וידע  והפסיפס שהיא מייצגת לא מהווה מבחן הכרחי לבחירה. 

אם לדבר על פסיפס שמרים פרץ מייצגת, אז תנועת ש"ס שבראשיתה דרכה הוקמה על מנת לתקן את האפליה העדתית, הטוענת לגזענות כלפי עדות המזרח ורואה את עצמה כמי שמייצגת את עדות המזרח, אמורה מין סתם לפועל לבחירתה, עד כה שתיקת הכבשים. פשוט כך. 

כמוכן, ארגוני הנשים וחברות הכנסת הטוענות לחוסר צדק בייצוג נשים בתפקידים ציבורים היו צריכות לחתום ולתמוך בה. גם כאן, נעלמו להן. 

אני רואה בבחירתה פרצת דרך חשובה לכולנו. היא תהיה שגרירת השינוי התודעתי בחברה הישראלית שכל אדם יבחן על פי כישוריו ונצא מהתיוג העדתי לישראליות מכילה ומקבלת את השונה כפי שהוא ולא דורשת ממנו להשתנות על פי תכתיביה כתנאי לקבלתו. 

פעם אמר לי חבר מרכז הליכוד, איש אקדמיה ורב פעלים שהוא שואף ופועל ליום שלא רק קולותינו כשרים בבחירות, גם אנחנו נהיה כשרים כבני אדם. הפשט הזה מלווה אותי עד היום. 

נשבור מחיצות ונתחבר למשמעות של המילה עם ישראל אחד.

איינאו פרדה סנבטו, פובליציסט ופעיל ציבור