מנכ"ל מועצת יש"ע: הממשלה המסתמנת מסוכנת להתיישבות

מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני לערוץ 7: אסור לתת לגנץ את המפתחות לבנייה ביו"ש, אם זה יקרה - זו ממשלה מסוכנת להתיישבות.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשפ"א

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע, מודאג מהצהרות שר הביטחון בני גנץ ולפיו הוא זה שינהל את מדיניות הבנייה ביהודה ושומרון גם בממשלת בנט-לפיד.

גנץ סירב לבקשת ראשי מועצות לכנס את מועצת התכנון העליונה כדי לאשר בנייה חדשה ביו"ש. "רק אני אחליט על בנייה בהתיישבות ואנהל משא ומתן מול האמריקאים בסוגיות של יהודה ושומרון", אמר גנץ.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר דילמוני שמדובר בקו אדום שאסור לחצות אותו. "אם המדיניות של שר הביטחון בני גנץ בנושא הבנייה ביהודה ושומרון תימשך, ואם רק הוא קובע את המדיניות כמו שפורסם, אז יקרה בדיוק מה שקרה להתיישבות הצעירה ומה שקורה עכשיו, שכבר חמישה חודשים לא מתכנסת ישיבת מת"ע ואנחנו צפויים פה חס וחלילה להקפאת בנייה".

"אני לא נכנס למניעים של בני גנץ – אני מתייחס לעובדות. העובדה היא שהסדרת ההתיישבות הצעירה נעצרה בגללו, למרות התחייבויותיו, והעובדה היא שחמישה חודשים אין ישיבת מת"ע כשזה נמצא על השולחן שלו. וכשאני מסתכל על מה שהיה ואני אומר אם זה מה שהולך להיות בעתיד אז זו הולכת להיות ממשלה מסוכנת להתיישבות ועדיף שלא תקום".

דילמוני ויתר בכירי ההתיישבות פועלים ככל יכולתם כדי לעצור את הקמת הממשלה יחד עם מפלגות השמאל ורע''מ. "אנחנו מודאגים מאוד ולכן אנחנו כאן בכנסת, אנחנו לא נהיה מוכנים שתהיה פה ממשלה שתקפיא בנייה, ותפגע בהתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זה קו אדום מבחינתנו. זאת לא תהיה ממשלה שנוכל להסכים איתה. אנחנו מבקשים שהדבר הזה ייעצר אחת ולתמיד ומיידית. הדבר הזה אסור שיקרה, אסור לתת לבני גנץ את המפתחות לבנייה ביהודה ושומרון".

על ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט אמר דילמוני: "אני חושב שמנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, אם הוא יהיה ראש ממשלה, הוא מודע לכח ולעוצמה של מועצת יש"ע ושל ההתיישבות בכלל. והם צריכים לקחת את זה בחשבון. אם הם יפגעו בהתיישבות, עדיף שלא יתחילו את זה בכלל. המעשים שלהם יקבעו".

דויד אלחייני, יו''ר מועצת יש''ע, נפגש אמש (שלישי) עם שר הביטחון גנץ בבקעת הירדן. אלחייני דרש ממנו לתת אור ירוק לכינוס מועצת התכנון העליונה ולאשר בנייה ביו"ש, אולם גנץ סירב לעשות זאת.

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון ואיש הליכוד, סיפר כי כבר חמישה חודשים לא התכנסה מועצת התכנון העליונה שדנה בתכניות בניה ביו"ש. "בשבועות האחרונים פנינו, ראשי רשויות ביו"ש וחברי מועצת יש"ע לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בבקשה צנועה בהחלט - לקיים 'ועדה קטנה'. לא שכונות גדולות ולא פרויקטים משמעותיים - רק עניינים קטנים כגון תיקונים טכניים לתב"עות קיימות זה מכבר. אז כאמור קיבלנו מבני גנץ סירוב מוחלט", אמר נאמן.

עוד הוסיף נאמן: "אותו בני גנץ שחדשות לבקרים מאשים את נתניהו בחוסר יושרה פוליטית, מנהל מדיניות עצמאית ללא ידיעת ראש הממשלה. מסתבר שבני גנץ סיכם עם ממשל ביידן על הקפאת בניה בהתיישבות. הממשלה החדשה עוד לא קמה אבל ההקפאה כבר כאן".

נאמן פנה לבנט וסער: "נפתלי בנט וגדעון סער, חשבתם שתנהלו את המדינה? הבטחתם לשמור על קווים אדומים אידאולוגיים של המחנה בממשלה הנרקמת בשעות האלו? אז תדעו לכם ששר הביטחון שלכם חושב אחרת ופועל אחרת. בני גנץ טוען בפורומים סגורים שהוא ורק הוא יעמוד בראש הדרג המדיני בעבור ההתיישבות הישראלית ביו"ש.

''בני גנץ כבר סיכם עם הממשל בוושינגטון מאחורי גבו של ראש הממשלה והתחיל בפועל את ההקפאה נוסח אובמה שהייתה בזמנו חסרת תקדים. לא בנט ולא אף אחד אחר ינהל את המגעים עם האמריקאים על הבניה ביו"ש. רק אני, בני גנץ, אחליט - אלו הם דבריו ואלו הם מעשיו בפועל כבר מספר חודשים.

''מפלגות ימינה ותקווה חדשה, לידיעתכם - הופר אחד הקוים האדומים ביותר של המחנה הלאומי. אתם מקימים ממשלה שעומדת לא פחות מלהתעלל במפעל ההתיישבות ובחצי מיליון ישראלים המתגוררים ביו"ש. חשבתם? ניסיתם? טעיתם אבל עוד לא מאוחר לתקן. תעמדו בראש המחנה שלכם, המחנה הלאומי, תממשו את הערכים שלכם בארבע וחצי השנים הקרובות. זה לחלוטין בידיכם. אם אתם עדיין מאמינים בהם, כמובן".

ראש מועצת בית אל שי אלון יצא גם הוא נגד הקמת ממשלת השינוי והזהיר כי היא תקדם הקפאת בנייה ביו"ש, למרות שישנם אנשי ימין בין חבריה. "הממשלה ההולכת לקום כפי שמסתמן ביחד עם נוכחותו של ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב, מסמלת את שובה של הקפאת הבנייה ביו"ש. בזמן שהבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית בשטחי C ממשיכה ובלי אישור ההתיישבות הצעירה, יש מי שמבקש להביא את היישובים למציאות שממנה הדרך להתנתקות שנייה קצרה משאנו חושבים".

"יש חברי כנסת בימין ששימשו כתובת לראשי המועצות ביו"ש, שניתקו קשר בשבועות האחרונים. מי שמציגים עצמם כאנשי ימין ומתכוונים לשבת בממשלה כזאת חייבים לנו תשובות לפני החתימה על הסכמים כאלה ואחרים", כך אלון.