שקד הסכימה לרוטציה, מיכאלי לא השיבה

הצעת הפשרה בין שקד למיכאלי: רוטציה על המקום בוועדה לבחירת שופטים, בהתאם לרוטציה על ראשות הממשלה. שקד הסכימה, מיכאלי טרם השיבה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשפ"א | עודכן: 18:57

שקד הסכימה לרוטציה, מיכאלי לא השיבה-ערוץ 7
שקד ומיכאלי
צילום: פלאש 90

מסתמנת רוטציה על חברות בוועדה למינוי שופטים. יו"ר ימינה נפתלי בנט הציע כי שקד תכהן ראשונה בתפקיד ומיכאלי תכהן שניה.

על פי ההצעה בחצי הראשון של הקדנציה, כאשר בנט יכהן כראש ממשלה, איילת שקד תשמש נציגת הממשלה בוועדה, וחבר הכנסת של הקואליציה יכהן מטעם מפלגת העבודה. לכך יש משמעות רבה משום שבחלק זה של הקדנציה אמורים להתמנות חמישה שופטים לבית המשפט העליון.

בחצי השני של הקדנציה, כאשר לפיד יכהן כראש ממשלה, מרב מיכאלי תחליף את שקד כנציגת הממשלה, וח״כ ממפלגת תקווה חדשה יכהן כנציג הקואליציה.

שקד השיבה בחיוב לפשרה. ההצעה תואמה עם שר המשפטים המיועד, גדעון סער, ומקובלת עליו.

ח"כ מרב מיכאלי טרם השיבה להצעה.

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד הגיב למהלך ואמר, "אין מה לבנות על האידיאולוגיה של ימינה, יש עתיד, תקווה חדשה או מפלגת העבודה. הם ימכרו הכל כדי להקים את הממשלה ההזויה הזו. אבל הכל".

מוקדם יותר פנתה התנועה למשילות פנתה לבכירת ימינה שקד בדרישה שלא לוותר על חברותה בוועדה למינוי שופטים. ''התחלת השינוי במינוי השופטים היא המורשת הגדולה שלך במשרד המשפטים. התגאית בה רבות - ובצדק", אמרו בתנועה.

''תמכנו בך כמיטב יכולתנו כשנלחמת על כל שופט שמונה בוועדה. ההישגים הללו נמצאים בסכנה. ויתור על הועדה למינוי שופטים יחריב את המורשת הזו, וימיט עלינו חורבן. אל תוותרי על הוועדה'', ביקשו בתנועה למשילות.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה בכל דרך למנוע את הקמת ''ממשלת השינוי'' בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט שתישען על מפלגת רע''מ של מנסור עבאס.

נתניהו מעביר מסרים למנסור עבאס באמצעות שליחו - סגן השר יואב קיש, ומבטיח לבטל את חוק קמיניץ ולהקפיא את ההריסות בנגב. עבאס רוצה להשוות את הדרישות האלה במשא ומתן שהוא מקיים עם ראשי גוש השינוי, אך ובנט וסער לא מסכימים.

בנוסף, יו"ר הליכוד לוחץ על מנסור עבאס שלא להסכים להצעות שכבר קיבל מלפיד ובנט, בטענה שמה שלא יקרה לפני החתימה על ההסכם לא יקרה אחריה. ברע''מ נוטים לדרוש את הדברים האלה בחקיקה עוד לפני הקמת ממשלה.

מהליכוד נמסר בתגובה: ''בשעות האחרונות פוליטיקאים ואנשי תקשורת מפיצים הרבה פייק ניוז ביחס לעמדות הליכוד בניסיון להכשיר ממשלת שמאל''.