נח קורמן
נח קורמן צילום: באדיבות המצולם

"אין סימטריה! יש סימטריה!" התווכחו וזעקו עיתונאים, פוליטיקאים ועם ישראל מכל המחנות. הרקע לוויכוח היה מאות מקרי אלימות וטרור של ערבים כלפי יהודים, אל מול מקרים בודדים הפוכים. "הפרדנו בין הניצים", קבע המפכ"ל, וחטף מכל קצוות הימין על ה"סימטריה".

אני הולך להמשיך לחפור לכם על סימטריה, אבל מכיוון שונה לחלוטין. לפני כשנתיים העברתי הרצאה בקורס לרבני קהילות מהמגזר הדתי־חרד"לי. סיפרתי לרבנים ולרבניות על ארגון 'בת מלך' שהקמתי לפני 25 שנים במטרה להגן ולסייע לנשים נפגעות אלימות במשפחה מהמגזר הדתי והחרדי. שיתפתי אותם בנתונים על תופעת האלימות נגד נשים, סיפרתי להם על המקלטים, שיתפתי בקשיים של הנשים והילדים קורבנות האלימות, סיפרתי על תוכניות השיקום של 'בת מלך' והסברתי שהקהילה חייבת לתמוך בקורבנות - נשים וילדים - ולא לזלזל ולטאטא אל מתחת לשטיח מקרי אלימות.

אחד המשתתפים הציג את עצמו כדיין בבית דין אזורי. הוא טען שלמרבה הצער נוכח בעבודתו שארגון 'בת מלך' אינו פועל נכון, שכן היה לו מקרה בבית הדין של אישה מהמקלט ו"היא הייתה שקרנית והרסה את המשפחה", כש'בת מלך' מספקים לה גב ותמיכה.

כמובן, הובכתי. השבתי שאני לא יכול לנהל דיון פומבי על אישה שהייתה במקלט, אבל קבעתי בצורה מוחלטת שאישה שלא צריכה להיות במקלט - לא תהיה בו. והיה ונניח שיש אישה שקרנית, שלא חוששת מבעלה האלים וסתם באה למקלט כדי לנקום בו או להזיק לו - הרי שהיא לא תוכל לעשות זאת יותר משבוע־שבועיים. החיים במקלט הם סביבה טיפולית יומיומית, ואי אפשר לשקר לאורך זמן מבלי שהאמת תצוף.

לאחר ההרצאה שוחחתי באופן אישי עם הדיין, והבנתי על איזו אישה הוא דיבר. נדהמתי: הכרתי את האישה ואת הסיפור המורכב והקשה שבגינו הופנתה אלינו ושהתה אצלנו לתקופה של כשנה. נדהמתי מכך שכינה אותה שקרנית ושהאשים אותה בהריסת המשפחה. ובעיקר נדהמתי מכך שחשב שלא הייתה צריכה להיות במקלט. זכרתי התייעצות רחבה של צוות המקלט עם האישה, כשדיברו על אפשרות של חזרה הביתה לגורם האלים. כל הגוף שלה ממש רעד, מפחד אמיתי. אי אפשר לזייף ולהמציא פחד כזה. אולי הפחד הזה סובייקטיבי, אולי הוא מוטעה, אבל האישה הזו לא משקרת, האישה הזו באמת פוחדת! וכשהיא פוחדת, חייה אינם חיים. אמרתי לרב שאני גם זוכר שהבעל היה אובססיבי ועקשן, הוא התיש את האישה במערכות המשפטיות, סירב לאפשר לביתם הקטנה ללמוד באופן זמני בבית ספר ליד המקלט, ובגלל עקשנותו הפסידה הילדה שנת לימודים שלמה בבית הספר.

לא הצלחתי לשכנע את הדיין באותו ערב. מצער עוד יותר שלא הצלחתי לעצור את הדחף שלו להאשים נשים באופן סדרתי ולסייע לגברים בהליכי הגירושין. אותו דיין הפך להיות ה"כוכב" של ארגוני הגברים, הוא התפרסם בפסיקות, בהרצאות ובאמירות בוטות נגד נשים ובעד גברים. האחרונה שבהן הייתה נגד נשים שפונות למשטרה בתלונה נגד בעל אלים.

למרבה הצער הוא לא היחיד. בחוגים דתיים הולכת ותופסת הדעה כי האלימות נגד נשים הינה קונספירציה של ארגוני שמאל וארגוני נשים של פמיניזם רדיקלי, שכל מטרתם קעקוע ערך המשפחה היהודית, הִנדוּס התודעה של המשפחה היהודית על ידי מערכת המשפט הליברלית, הרס עם ישראל ומדינת ישראל. הם, שנלחמים על כך שנשים לא תשרתנה ביחידות קרביות, כי נשים חלשות והשירות שלהן יחליש את הצבא, פתאום צועקים "סימטריה" על אלימות כלפי נשים, ושופכים את התינוק עם המים.

אין סימטריה!

המשפחה היהודית היא ערך עליון בעיניי. עשרות אלפי גברים אלימים פוגעים בנשותיהם בכל עת, באלימות על כל סוגיה. אלימות מבית היא טרור חד־כיווני המפרק והורס את הקדוש והיקר לנו.

4,700 פניות תועדו בקו הסיוע לנשים של 'בת מלך' במהלך שנת 2020. אלו נשים דתיות וחרדיות שמשוועות לעזרה בגלל רודנות ואלימות מבית. אין סימטריה!

למרבה הצער, השיח הנוראי הזה הולך וגובר, ומצבן של הנשים הולך ורע. מאז אותה הרצאה אין כמעט פורום שאנחנו משתתפים בו ולא שואלים אותנו על אלימות של נשים כלפי גברים. "תלונות שווא" ו"ניכור הורי" הפכו למטבע לשון. ואנחנו ניצבים בשטח, רואים איך הכול הפוך, וצועקים: תפסיקו! השתגעתם לגמרי!

מכאן אני יוצא בקריאה לאנשי התקשורת, לרבנים ורבניות, לפוליטיקאים, למטפלים ומטפלות: שמרו על ערך המשפחה היהודית, עצרו את האלימות נגד הנשים. אל תתבלבלו. אין סימטריה!

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד עמותת 'בת מלך'

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו