עפר שלח
עפר שלח Photo by Oren Ben Hakoon/POOL

חבר הכנסת לשעבר עפר שלח, חבר בכיר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ובוועדות המשנה שלה בעבר, הצטרף למכון למחקרי ביטחון לאומי וישמש כעמית מחקר בכיר.

שלח צפוי להשתלב בעשייה המחקרית במכון ולעסוק בתחומי המדיניות וביטחון, ביניהם: בניין הכוח של צה"ל, מודל השירות בצה"ל ויחסי ישראל-סין.

שלח פרסם בעבר שמונה ספרים, ארבעה מהם עוסקים בנושאי צבא וביטחון.

בכנסת, שימש שלח חבר בכיר בוועדת החוץ והביטחון, יו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח וחבר בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים, חבר בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ובוועדות משנה נוספות.

בכנסת ה-19 הוביל את חקיקת "חוק הגיוס", ובכללה הסדר לגיוס החרדים וקיצור שירות החובה לבנים בצה"ל ל-32 חודשים. הוא יזם והוביל חקיקה שעסקה בזכויות נכי צה"ל, אנשי המילואים וחיילים שנפצעו במהלך שירותם.

כחבר ועדת הכספים הוביל שלח את חקיקת "חוק הריכוזיות", שצימצם את הריכוזיות הרוחבית במשק הישראלי ומחק את תופעת ה"פירמידות" של בעלי שליטה. בנוסף שימש יו"ר הוועדה המיוחדת לטיפול במשבר הקורונה ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה.

עפר שלח אמר, "אני שמח וגאה להצטרף לשורות המכון למחקרי ביטחון לאומי, מוסד ששמו הולך לפניו בארץ ובעולם. אנסה לתרום למכון מהידע שצברתי בכנסת ובעיסוקי העיתונאיים, כי ישראל זקוקה היום, עוד יותר מתמיד, למקום שבו חושבים, מתבטאים ויודעים להשפיע בענייני הביטחון הלאומי. אני מודה לידידי פרופ׳ מנואל טרכטנברג ולהנהלת המכון על האמון".

ראש המכון, פרופ' מנואל טרכטנברג, הוסיף: "אנו שמחים מאוד על הצטרפותו של חבר הכנסת לשעבר עפר שלח למכון, ומשוכנעים שיתרום רבות מניסיונו העשיר לעשייה במכון ולקשרי המכון עם גורמי ממשל בישראל".