חוברת חדשה של חוננו: 'חירות במבחן'

הארגון מוציא חוברת המאגדת תביעות שהוגשו נגד המשטרה בגין פעולות מנע שנעשו כלפי פעילי ימין לפני "מצעדי גאווה" ברחבי הארץ.

ערוץ 7 , כ"ב בסיון תשפ"א

חוברת חדשה של חוננו: 'חירות במבחן'-ערוץ 7
מצעד הגאווה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לקראת "מצעדי הגאווה" ההולכים להתקיים ברחבי הארץ הוציא ארגון חוננו חוברת בשם "חירות במבחן: מעצרי שווא בשולי אירועי הגאווה", המאגדת בתוכה מספר מקרים מייצג, בהם פעלה המשטרה, לטענת הארגון, שלא כחוק.

החוברת מתארת כיצד פגעה המשטרה - על פי הארגון - בזכויות הפרט של אזרחים תמימים רק לפי פרופיילינג וחזותם החיצונית. על מקרים רבים הוגשו תביעות והנפגעים זכו לפיצויים.

החוברת פותחת בתיאור מקרה מקיץ תשע"ז, לפני כארבע שנים. שלושה צעירים היו בדרכם להפגנה חוקית נגד מצעד הגאווה, אולם נעצרו בטרם הספיקו להגיע אליה. הם הובלו אזוקים בפומבי ואחד אף נאלץ לחתום על הסכמתו למעצר בית. השלושה תבעו את המשטרה בעזרת חוננו, וזכו לפיצויים על סך 18,000 שקלים במצטבר.

בפס"ד בעניינם התייחס השופט ארנברג לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בשנת 2015, ואמר שהרצח גרם למשטרה להיערכות קפדנית יותר בכדי למנוע הישנות של מקרים דומים. אולם, הוסיף השופט כי "עם כל החשיבות הערכות שכזו, אין לאפשר מצב בו ההערכות והפעולות בשטח יפגעו בזכויות יסוד של מתנגדי המצעד, כולל זכות ההפגנה".

סביב מצעד הגאווה בשנה שעברה עצרה המשטרה אזרחים רבים, זאת בשל חזותם החיצונית. בין העצורים: קטינים, בוגרים, אנשי חינוך ועוד, אשר המשותף להם הינו החשד הלא מבוסס "להפרת שלום הציבור" או "הסדר הציבורי". במרבית המקרים שוחררו העצורים לאחר שעות רבות ללא חקירה כלל, אולם לעיתים נחקרו בקשר למצעד הגאווה. שלושה תבעו את המשטרה וזכו לפיצויים על סך 10,000 שקלים.

במקרה אחר עצרה המשטרה את דוד כהן, תושב כפר סבא כבן 50, לאחר שטענה שכתב פוסט פוגעני בפייסבוק נגד קהילת הלהט"ב לקראת מצעד הגאווה לפני שנתיים. למרות שכהן הסביר לשוטרים כי לא מדובר בו, ואין לו חשבון פייסבוק – הוא נעצר לשווא, נאזק, טלפונו נלקח ממנו ושמו הוכפש. כהן תבע את המשטרה בעזרת ארגון חוננו, וקיבל פיצוי על סך 16,000 שקלים.

באותה שנה, 2019, הגיעו שבעה צעירים מהשומרון להפגין נגד המצעד בירושלים. קצין מג"ב הפסיק את מחאתם וקרא לפקודיו: "אני רוצה את כולם עצורים על הרצפה". שוטרי מג"ב מילאו את פקודתו והשכיבו את החבורה על הכביש, כשידיהם אזוקות מאחורי גבם, למרות שמחאתם עמדה בחוקי חופש הביטוי. אחד מהעצורים אף הופשט לעיני חבריו במסגרת חיפוש לא חוקי שבוצע עליו. תביעה בעניינם שהוגשה באמצעות חוננו מתנהלת כיום בביהמ"ש השלום בירושלים.

בארגון חוננו אמרו, "מטבע הדברים מדובר רק בחלק קטן מהתמונה הכוללת של מעצרים והפרות זכויות יסוד בימי המצעד אשר הובאו לטיפול משפטי ב'חוננו', אך יש בדברים כדי ללמד על המדיניות: כל אזרח בעל חזות תורנית שצועד במרכז העיר ביום המצעד עלול למצוא עצמו בבית המעצר. מי שמתכוון להפגין כחוק כנגד המעד עלול להיאזק ברחובה של עיר בצורה משפילה ולא חוקית. לדורסנות הזו של משטרת ישראל אין מקום במדינה דמוקרטית, והגיעה העת שמישהו ישם לזה סוף".