פרופסור יעקב ברקון, מנהל מחלקת ילדים בהדסה הר הצופים, מספר בערוץ 7 על חיסון הילדים נגד נגיף הקורונה שצפוי להתחיל בישראל בימים הקרובים.

"לפני כחודש היה אישור של FDA אחריו גם רשות התרופות האירופאית אישרה, כבר התחילו עם החיסון בילדים בגילאי 12-16 בקנדה, בארה"ב, בגרמניה. עכשיו גם משרד הבריאות שלנו אישר ואנחנו מתחילים עם החיסון".

פרופ' ברקון מסביר מדוע לא נראה קמפיין אגרסיבי לעידוד החיסונים: "בהחלט, התחלואה ירדה. כל הקמפיין המוצלח של החיסונים בארץ הוביל לתחלואה מינימלית. ישנו גם העניין שהילדים חולים בצורה קלה. למרות כל זה לדעתי עדיין חשוב לחסן אותם".

מדוע?

"דבר ראשון ישנם ילדים בקבוצות סיכון שחולים קשה, וגם בלי מחלות רקע יש ילדים שחלו בצורה קשה. דבר שני יש סיבוך של קורונה שקורה רק לילדים שבו כשבועיים אחרי קורונה מגיעים ילדים לביה"ח עם דלקות קשות. לשמחתנו כולם החלימו. צריך לדעת שגם לחיסון יש סיבוך. אמנם הוא נדיר- מדובר בדלקת קלה בשריר הלב, ברוב המוחלט של המקרים זה משהו שחולף ללא טיפול, כל מקרה לגופו".

החשש מווריאנטים עדיין קיים?

"בהחלט, כל הזמן יש וריאנטים. כל עוד הסערה של המגיפה עדיין קיימת בעולם. ייתכן שבשלב מסוים יתפתח וריאנט שעמיד לחיסון והתחלואה תעלה. זה אחד הפחדים שבהחלט יכול לקרות".

לסיום ברקון נשאל מתי לדעתו נצטרך לחדש את החיסון, והשיב "בהתחלה לא ידענו כמה זמן זה יעבוד. מערכת החיסון שלנו מפתחת נשקים נגד החיידק. כבר עכשיו ברור שזה לפחות שנה. לדעתי המוגנות שלנו היא יותר ממושכת. אבל הכל תלוי בהתפתחות של הזנים".