חילי טרופר
חילי טרופר צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

נמאס לו. שר התרבות והספורט חילי טרופר מגיב בחומרה לאירועי האלימות אמש שהתרחשו בדקות הסיום של משחק גמר גביע המדינה בכדורגל, מצידם של אנשי הפועל תל אביב כלפי צוות השיפוט ואוהדי היריבה העירונית, מכבי ת"א.

כזכור, בדקות הסיום של ההארכה, השוותה הפועל ת"א את התוצאה במשחק גמר הגביע מול היריבה העירונית, מכבי ת"א, וכבר חגגה שיוויון דרמטי בדרך לדו-קרב פנדלים, אך בהתערבות צוות השיפוט בניידת ה-VAR שזיהו עבירה במהלך שלפני שער השיוויון של האדומים מת"א, הוחלט לבטל את השער בהחלטה שהביאה למעשה לניצחון המכבים מת"א וזכיה בפעם ה-24 בתולדותיהם בתואר השני בחשיבותו של הכדורגל הישראלי.

החלטת השיפוט הביאה את אנשי הפועל ת"א ושחקניהם לאבד עשתונות כשאלה מנעו בגופם משופט המשחק לבחון את העבירה במסך ה-VAR כשחסמו אותו בגופם וספק הפעילו אלימות פיזית, ובהמשך ביצעו המאמן ניר קלינגר ועוזרו שחקן העבר סלים טועמה תנועות מגונות לעבר קהל אוהדי מכבי ת"א.

בהתאחדות לכדורגל תקפו בחריפות את התנהגות אנשי הפועל ת"א, וכעת מצטרף אל הביקורת החריפה גם שר התרבות והספורט חילי טרופר.

"צל כבד הוטל על ערב גמר גביע המדינה בכדורגל אמש", כתב טרופר בחשבון הפייסבוק שלו. "שפה אלימה, אובדן שליטה ונאצות קשות ליוו כמו צל את הערב החגיגי והמיוחד הזה, ואינם מאפשרים להתעלם מהם".

"שירים ושלטים ש"מאחלים" שואה ליריב ספורטיבי, תנועות מגונות והשלכת חזיזים ובקבוקים היו רק חלק מהרפרטואר אמש באצטדיון בלומפילד. ערב גמר מרגש, באצטדיון מלא בעשרות אלפי אוהדים צבעוניים שרובם כמובן נוהגים בהגינות ובכבוד - הוכתם בהתנהגות מבישה ומכוערת של חלקים קטנים מהנוכחים.

האמת, שפשוט נמאס מהקריאות הנוראיות על אושוויץ. רק דמיינו את ניצולי השואה שצריכים להקשיב לזוועה הזו. האמת, שפשוט נשבר מהאלימות, מהשלכת החזיזים ומההתפרעויות ביציעים. בפעם הראשונה שילד או שחקן יחטפו חזיז בוער בראשם, כולם יזדעזעו לפתע.
האמת, ששחקנים ומאמנים שמבצעים תנועות מגונות, מקללים ומנאצים גם באירועי ספורט אחרים בשבועות האחרונים, לא אמורים להתקבל בסלחנות. מותר לצפות ליותר מדמויות שמהוות מודל לחיקוי".

טרופר שידוע כאוהד הפועל ירושלים בכדורסל והפועל קטמון בכדורגל, כתב עוד כי "גם אני אוהד ספורט מושבע. מכיר את האנרגיות ואת האדרנלין, מבין את גאות הרגשות ואת עוצמת היריבות. עם זאת, אני עדיין לא מוצא שום לגיטימציה ערכית להקל ראש באירועים האלה ובתופעות המסוכנות הללו. לא מבקש ממישהו להיות "פרווה" ולא מבקש את השקט של הקונצרטים. אני כן מתעקש על הזכות ועל החובה שלנו להעמיד גבולות".

בסיום הבטיח טרופר כי "אנחנו נעבוד קשה ונמצא דרכים להיאבק באלימות הפיסית והמילולית במגרשי הספורט.עבורי, ההתנהגויות בשבועות האחרונים היו בבחינת פעמוני אזהרה ואני לא מתכוון לאטום את אוזני מלשמוע אותם. בשבועות הקרובים נעשה כל מאמץ כדי לשפר את הפעולות שלנו במאבק על הספורט הישראלי. לא נאפשר לרוב שמאוהב בספורט אך מאמין בגבולות להמשיך לשלם את המחיר".