יו"ר התנועה להגנת הציבור מנגע הסמים, עורך הדין שי לאל, מביע דאגה עמוקה מהסעיף בהסכמים הקואליציוניים הנוגע להסדרת שוק הקנאביס בישראל.

"מדובר בקידום לגליזציה של שימוש בציבור הרחב בישראל של הסם הפסיכואקטיבי הנפוץ ביותר, הגורם לתחלואה נרחבת ביותר של עשרות אלפי אנשים בישראל מידי שנה", אומר עורך הדין לאל.

לדבריו סעיף זה מהווה "תקדים מרחיק לכת וחמור ביותר. לראשונה מאז קום המדינה נכלל בהסכם קואליציוני סעיף כה בעייתי ומסוכן, המכשיל כל סיכוי למאבק מוצלח בנגע הסמים בישראל".

עו"ד לאל מציין בדבריו נתונים מטרידים אודות השפעת הקנאביס על ארחים בישראל, ומנתונים אלה מתחזקות החששות אותם הוא מעלה. "סם הקנאביס בשנת 2019 הוביל לאשפוז של 3,400 אנשים בבתי חולים פסיכיאטריים בישראל".

לאל מדגיש כי פגיעתו של הקנאביס היא "יותר מאלכוהול, למרות שאלכוהול הרבה יותר נפוץ, יותר מכל יתר הסמים האחרים גם יחד (למעט אלכוהול). בנוסף, בגין שימוש בסם הקנאביס, טופלו בגמילה מהתמכרות כ-7,500 מטופלים בשנה שעברה, מתוכם כ-2,000 בני נוער".

"למעשה, לפי הערכה של הרשות ללחמה בסמים, ישנם כיום כ- 45 אלף מכורים לסם שאינם מטופלים", אומר עו"ד לאל ומציין כי "בנוסף, הסם חודר יותר ויותר אל בין שורות חיילי צה"ל, סדיר ומילואים, כולל לוחמים קרביים הנמצאים בגבול מול עזה ולבנון ומשתמשים בסם במהלך פעילות מבצעית, דבר המהווה התגשמות החלומות של אוייבינו המרים ביותר".

"לצד כל הנזקים הללו ישנו הסיכון המוגבר לתאונות דרכים בנהיגה תחת השפעת הסם", אומר לאל ומזכיר את האירוע הטראגי בו נהרגו שמונת בני משפחת עטר בשנת 2018, כאשר נהג התנגש ברכבם לאחר שימוש בקנאביס. "כמו כן מציינים מחקרים מחלות בריאותיות קשות בגין שימוש ארוך טווח בסם, ובהן מחלות לב, דרכי נשימה ואף סרטן".

לדבריו, "רק שתי מדינות ריבוניות בעולם עשו את הטעות הזו - אורגוואי בשנת 2012 ואילך וקנדה בשנת 2019. גם בחלק ממדינות ארה"ב עשו את אותה טעות בשנים האחרונות. הנתונים מכל המקומות שעשו את החקיקה הזו אינם חיוביים ובחלק מהמקומות אף בעייתים: בהיקף השימוש, אשפוזים, תאונות דרכים תחת השפעת הסם, התאבדויות בני נוער וכו'".

לאל מוסיף ומציין כי הפרטים אותם הוא מעלה כעת לנוכח ההסכמים הקואליציוניים המסתמנים "אינם מוכרים למרבית חברי הכנסת בישראל. בעיקר אין הפנמה כי לגלזיציה של הסם היא לגיטימציה לציבור הרחב, כולל בני נוער, להשתמש בו באופן חופשי, בלא שאותו ציבור מודע לסכנות האדירות שיש בשימוש בסם מזיק זה".

בדבריו מציין לאל כי הוא תמה בעיקר לנוכח הסכמתם של חברי הכנסת של 'ימינה' לחקיקה המדוברת. "אותם חברי כנסת הביעו בעבר התנגדות מפורשת לכל מהלך של לגליזציה של הסם, התנגדות התואמת סקר דעת קהל בקרב מצביעי המפלגה ממנו עלה כי רוב מוחץ שלהם מתנגד אף הוא לכל מהלך כזה".

עוד תוהה עורך הדין לאל "האם לגליזציה של סם ממכר ומסומן היא מהלך כה קריטי עבור הקואליציה, שהיה הכרח לכלול אותו כבר עתה בהסכם קואליציוני בין שלוש המפלגות? לכל הפחות, מדוע לא ניתן היה לאפשר חופש הצבעה למפלגות השונות בנושא כה בעייתי ושנוי במחלוקת?". לטעמו "התחושה היא שמדובר במחטף של הדקה ה-90, וכמקובל במחטפים מסוג זה הם מתבצעים תחת לחץ של זמן, ללא חשיבה מעמיקה או הבנה של משמעותיות הרוחב של מהלך כה חריג".

עם זאת סבור עו"ד לאל כי "עדיין לא מאוחר להתעשת ולבטל את הסעיף המדובר, או לכל הפחות להקפיא את הדיון בו לשלב מאוחר יותר. קשה להאמין כי הלובי של סם הקנאביס בקרב מפלגות השינוי ימנע את הקמת הממשלה הבאה דווקא בגין הנושא הזה. מה שבטוח הוא שאם הסעיף המסוכן הזה הזה אכן יכלל בהסכם ויקודם בפועל בעתיד, לאחר הקמת הממשלה, הרי שהדבר ישפיע לרעה על כל החברה בישראל בעתיד בבחינת בכיה לדורות".