מעלה המוגרבים. ארכיון
מעלה המוגרבים. ארכיון צילום: פלאש 90

מסמך של מהנדס מומחה מטעם הקרן למורשת הכותל המערבי התריע מפני סכנת קריסה מידיית של "גשר המוגרבים" אשר מוביל להר הבית בירושלים.

לדבריו, מצבו של העץ בגשר לא יאפשר שימוש בטוח בו לאורך זמן. המומחה הוסיף כי "יש לפעול ללא דיחוי להחלפת הגשר הזמני ולהחליפו בגשר פלדה אשר יימנע את הצורך בתחזוקה שוטפת ויאפשר מיגון נאות נגד בעירה".

על פי הדיווח בחדשות 13, המהנדס שביצע את הבדיקה קבע כי "העץ בגשר סובל מיובש קיצוני ויש בו סדיקה אורכית מרובה. למרות ניסיון העבר לטפל בעץ ולהאריך את אורך חייו, הטיפול כשל".

בגשר, אשר נבנה לפני 15 שנה לטובת עליית יהודים למתחם הר הבית, לא נעשה שימוש ושום שינוי בטיחותי לא בוצע. נזכיר כי בדצמבר 2011, מהנדס עיריית ירושלים שלח צו סגירה מיידי לגשר בשל אותו חשש. "יש במבנה סכנה מיידית למחזיקים, לציבור ולנכסים הסמוכים הנובעת בין היתר מסכנת דליקה והתמוטטות", נכתב בהודעה שהועברה לראש עיריית ירושלים דאז, ניר ברקת.

גשר חדש שהוקם במקום פורק לאחר שבועיים, לאחר לחצים מצד בית המלוכה הירדני שטען כי מדובר בפגיעה בסטטוס קוו בהר הבית. גשר העץ נותר מאז לאחר שהממשלה החליטה להסתפק בשיפוץ וחיזוק במקום לבנות גשר חדש.