הזווית ההלכתית לסערת הפעוטה החרדית בלונדון: "אנחנו לא מפסיקים חיים"

הרב צבי ארנון ממכון פוע"ה מסביר מדוע אסור לנתק ממכונת ההנשמה את הפעוטה בת השנתיים המאושפזת בלונדון עם פגיעת מוח קשה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשפ"א

הקהילה החרדית בלונדון סוערת לאור החלטת בית המשפט להיעתר לדרישת בית חולים המבקש לנתק פעוטה בת שנתיים פגועת מח ממכשיר ההנשמה, וזאת, נגד עמדת הוריה.

מדובר בפעוטה שכבר מערש לידתה נולדה עם פגיעה חמורה במוחה. למרות שחלפו שנתיים מצבה לא השתפר ובבית החולים ביקשו לנתקה ממכשיר ההנשמה. בשל סירוב ההורים בית החולים פנה לקבל סעד משפטי מבית המשפט - שאכן אימץ את עמדתו.

בתגובה פתחו ההורים במאבק ציבורי ואף הפעילו לשם כך חברי כנסת מישראל, ביניהם חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה. במקביל מנהלים ההורים מאבק להבאתה ארצה ולקליטתה בבית החולים הדסה בירושלים - מאבק שלפי שעה נוחל כישלון.

הרב צבי ארנון, ראש אגף קדושת החיים במכון פוע"ה, אמר באולפן ערוץ 7: ''במקרה המדובר ישנה תינוקות מונשמת. במקרה כזה אין הבדל בין תינוק למבוגר. בכל מצב אי אפשר לנתק ממכונת הנשמה. לנתק ממכונה זה שאלות שקשורות להפסקת חיים, ואנחנו לא מפסיקים חיים. רק הקב"ה נוטל חיים".

הדבר אסור מבחינה הלכתית או חוקית?

"משתי הבחינות, בישראל החוקים האלה מתואמים. חוק החולה הנוטה למות מורה את הכיוון שלא מנתקים ממכונת הנשמה, וזה קביל בכל בית משפט בארץ. בבריטניה החוק הוא שונה, שם במציאות כזו מותר לעשות את מה שהם קוראים לו 'המתת חסד'.

חשוב להבהיר שרוב השאלות שאנחנו מקבלים במוקד הם שאלות של לפני- האם לחבר בכלל למכונת הנשמה? כיון שמי שמודע למצב של אחד מבני המשפחה שמידרדר מצבו, הוא יודע שאחרי שמחברים קשה מאוד לנתק. כמובן שכל מקרה לגופו.

''זה קשה גם לצוות הרפואי כי לא תמיד יודעים לאן זה הולך ומהי הפגיעה המוחית. אבל כשאנחנו מדברים על ילדים, שם זה הרבה יותר קל. אי אפשר להגיד- תנשימו ואז נראה מה קורה. כיון שאחרת מאוד קשה לנתק מהמכונה".

הרב ארנון נשאל על הפעילות של מוקד קדושת החיים וסיפר, "המקרים מאוד קשים, ככלל אני יכול לומר שהקמנו את המוקד כדי לתת תשובות הלכתיות, וגילינו שעיקר המוקד שלנו זה תמיכה במשפחות שצריכות לקבל החלטה גורלית.

''סיימתי עכשיו שיחה עם מישהו ואמרתי לו 'אני לא איש בשורה בשבילך' והוא אמר לי שאני איש הבשורה הכי גדול כיון שעכשיו הוא יודע שהוא יטפל באביו בדרכה של תורה. גם אנחנו מתייעצים עם רופאים, יש לנו רופא בכל בית-חולים", סיפר הרב ארנון.