אייפא"ק מברכת על הקמת ממשלת בנט-לפיד

בשדולה היהודית-אמריקנית משבחים את העובדה שהקואליציה "רחבה ומגוונת", ונשענת על מפלגות ציוניות וערביות מכל קשת הפוליטית. ''מצפים לחיזוק נוסף של הקשר בין ארה"ב לישראל''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשפ"א

אייפא"ק מברכת על הקמת ממשלת בנט-לפיד -ערוץ 7
יאיר לפיד ונפתלי בנט
צילום: דוברות

השדולה היהודית-אמריקנית אייפא"ק מברכת על הקמת הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.

באייפא"ק משבחים את העובדה שהקואליציה "רחבה ומגוונת", ונשענת על מפלגות ציוניות וערביות מכל קשת הפוליטית.

''הקמת ממשלה זו שבועיים בלבד לאחר שהטרוריסטים הנתמכים על ידי איראן ירו יותר מ-4,300 רקטות לעבר אזרחים ישראלים חפים מפשע, מדגימה עוד יותר את עמידותה של הדמוקרטיה הישראלית ואת מחויבותה לערכים דמוקרטיים", אמרו באייפא"ק.

בשדולה הפרו-ישראלית הוסיפו: ''אנו מצפים לחיזוק נוסף של הקשר בין ארה"ב לישראל כאשר שתי הדמוקרטיות פועלות בשותפות הדוקה לקידום האינטרסים והערכים המשותפים שלנו''.

יו"ר ימינה נפתלי בנט שאמור לכהן כראש הממשלה ראשון ברוטציה דיבר אתמול (חמישי) לראשונה מאז שהחליט להקים יחד עם יאיר לפיד את ממשלת השינוי. בנט גם מגיב למתקפות נגדו על רקע הפרת חלק מהבטחות הבחירות שלו.

בראיון לחדשות 12 נשאל בנט: "יומיים לפני הבחירות הגעת לאולפן ערוץ 20 ובשידור חי חתמת על התחייבות לציבור לא לשבת לעולם עם יאיר לפיד, גם לא ברוטציה. הסברת שמבחינה אידיאולוגית אתה לא יכול לעשות את זה. עכשיו אפשר?''.

בנט השיב: "ההבטחה הליבתית בבחירות האלה הייתה להוציא את ישראל מהכאוס", אמר בנט, "הייתי המפלגה היחידה שלא הייתה 'רק ביבי' או 'רק לא ביבי', ושילמנו על זה מחיר אלקטורלי. הבנתי שאם ניצמד לדברים האלה, לא נוציא את המדינה מהכאוס.

''הכי קל אחרי הבחירות להתבצר בכל הבטחה – אם כולם עושים את זה לא קמה ממשלה, וזה קרה ארבע מערכות בחירות. אתה מקבל על זה מחיאות כפיים וזה הכי קל. פה ידעתי שאני הולך לחטוף ביקורת – ובבחירה בין מה טוב לישראל לבין הדבר הזה, בחרתי מה טוב לישראל".

כדי שהניסוי הזה יצליח אתה צריך שניר אורבך יהיה איתך, אתה בטוח שהוא שם?

"אני מאמין שכן. פגשתי את ניר, ישבתי עם ניר ואשתו היום בערך שלוש שעות. ניר הוא חבר הרבה מאוד שנים, אנחנו חברים אישיים וגם חברים לדרך. אני לא מעלה על דעתי שהוא יפנה לי גב".

מאבטחים של שירות הביטחון הכללי הוצמדו אליך אתמול. האבטחה הוגברה מאוד. אתה חושש, מפגיעה דווקא ממצביעי ימין מאוכזבים?

"לא. אני עוד פעם רוצה לומר שלגיטימי לגמרי לכאוב, לבקר, הביקורת כלפיי - אני מקבל אותה, כי אכן, אמרתי דברים ובגלל האילוץ ובגלל נטילת אחריות של להוציא את ישראל מהבוץ, אני חוטף ומבין ומקבל את זה. אני כן מבקר חלק שהוא החלק המאורגן, שאפשר נורא לזהות את זה בכסף ואנשים שאתה יודע שהם לא קשורים. יש עכשיו מערך, בוודאי לשבוע הקרוב, של באמת איומים על אנשים, סחיטה, איומים, הצעות שוחד של תפקידים... "אם את תבואי בעלך יקבל...", דברים מזעזעים, זה משהו נורא. אז אנחנו מקימים ממשלה... אפשר להרגיע. במקרה הטוב הממשלה הזאת תעשה דברים אדירים למדינת ישראל. במקרה הפחות טוב, לא נצליח. לא קרה פה אסון. לפחות יצאנו מהבוץ".

לא נכנעת לרע"ם בנושא הזה? לא "מכרת את הנגב" כמו שאמר היום גלעד שרון?

"זה פשוט שקר. זה בדיוק הפוך, אני רוצה פה עובדות. מה שהיה במהלך המשא ומתן, נתניהו בטלפון, מתחיל לדבר עם כל חברי הכנסת של רע"ם ואומר: "תקשיבו, אני אתן לכם פי 2", "תקשיבו, אני מוכן להפסיק אכיפה של בתים חדשים". אתה יודע מה הוא הציע? הוא הציע מערב פרוע שכל בן אדם יוכל להקים פחון וזה... ואני אמרתי: "עד כאן, אני לא מוכן". עבאס מבין שעדיף לעבוד מול איש אמת, שאומר את האמת ואני לא ויתרתי. לא תמצא מילה לאומנית אחת בהסכם, לעומת הבטחות על הקרח".