בנט ושקד במליאת הכנסת
בנט ושקד במליאת הכנסת צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חברי הכנסת של ''ימינה'' הגיעו הבוקר (שישי) לפגישה בביתו של יו"ר המפלגה נפתלי בנט בעיר רעננה, כדי לדון במגעים להקמת הממשלה בראשות בנט ויאיר לפיד.

ח"כ אביר קארה אמר לכאן חדשות בכניסתו אל הבית: "לא יצליחו לשבור אותנו. עם ישראל מאוחד וחזק. להפך - אולי אנחנו נצליח לצרף כמה אנשים".

ח"כ ניר אורבך אמר ''בוקר טוב'' לעיתונאים מחוץ לבית משפחת בנט, ולא סיפר האם החליט לתמוך בממשלת השינוי או להתפטר מהכנסת.

בתום הפגישה אמר ח"כ אביר קארה: "פגישה מעולה, עולים הרבה דברים טובים. בואו נראה, אולי נצליח להביא את שיקלי". על כך שח"כ עמיחי שיקלי נגד, אמר קארה: "בסדר, זה יעבור לו".

ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי המיועד יאיר לפיד, הסכימו להשאיר את הדלת פתוחה להצטרפות מפלגות נוספות לקואליציה, כאשר המטרה של בנט היא לצרף בהמשך את אחת המפלגות החרדיות.

על פי ההסכם, שטרם נחשף ודווח בידיעות אחרונות, בנט ולפיד יגיעו להבנות על הרחבת הקואליציה וצירוף מפלגות נוספות לממשלה, זאת ללא הצורך לקבל את הסכמת יתר השותפות. "הממשלה, לפי החלטת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי, תתמוך בצירופן של סיעות נוספות לקואליציה", כך נכתב בהסכם.

גורמים בגוש השינוי טענו כי הנוסח נועד לאפשר את כניסת החרדים לממשלה בהמשך הכהונה מבלי לקבל את הסכמת כל המפלגות בקואליציה. בימינה וביש עתיד אמרו בתגובה לדברים: "איננו מתייחסים להסכמים הקואליציוניים בטרם יונחו על שולחן הכנסת".

יו"ר ימינה נפתלי בנט שאמור לכהן כראש הממשלה ראשון ברוטציה דיבר אתמול לראשונה מאז שהחליט להקים יחד עם יאיר לפיד את ממשלת השינוי. בנט גם מגיב למתקפות נגדו על רקע הפרת חלק מהבטחות הבחירות שלו.

בראיון לחדשות 12 נשאל בנט: "יומיים לפני הבחירות הגעת לאולפן ערוץ 20 ובשידור חי חתמת על התחייבות לציבור לא לשבת לעולם עם יאיר לפיד, גם לא ברוטציה. הסברת שמבחינה אידיאולוגית אתה לא יכול לעשות את זה. עכשיו אפשר?''.

בנט השיב: "ההבטחה הליבתית בבחירות האלה הייתה להוציא את ישראל מהכאוס", אמר בנט, "הייתי המפלגה היחידה שלא הייתה 'רק ביבי' או 'רק לא ביבי', ושילמנו על זה מחיר אלקטורלי. הבנתי שאם ניצמד לדברים האלה, לא נוציא את המדינה מהכאוס.

''הכי קל אחרי הבחירות להתבצר בכל הבטחה – אם כולם עושים את זה לא קמה ממשלה, וזה קרה ארבע מערכות בחירות. אתה מקבל על זה מחיאות כפיים וזה הכי קל. פה ידעתי שאני הולך לחטוף ביקורת – ובבחירה בין מה טוב לישראל לבין הדבר הזה, בחרתי מה טוב לישראל".

כדי שהניסוי הזה יצליחאתה צריך שניר אורבך יהיה איתך,אתה בטוח שהוא שם?

"אני מאמין שכן. פגשתי את ניר, ישבתי עם ניר ואשתו היום בערך שלוש שעות. ניר הוא חבר הרבה מאוד שנים, אנחנו חברים אישיים וגם חברים לדרך. אני לא מעלה על דעתי שהוא יפנה לי גב".

מאבטחיםשל שירות הביטחון הכלליהוצמדו אליך אתמול. האבטחה הוגברה מאוד. אתה חושש, מפגיעה דווקאממצביעי ימין מאוכזבים?

"לא. אני עוד פעם רוצה לומר שלגיטימי לגמרי לכאוב, לבקר, הביקורת כלפיי - אני מקבל אותה, כי אכן, אמרתי דברים ובגלל האילוץ ובגלל נטילת אחריות של להוציא את ישראל מהבוץ, אני חוטף ומבין ומקבל את זה. אני כן מבקר חלק שהוא החלק המאורגן, שאפשר נורא לזהות את זה בכסף ואנשים שאתה יודע שהם לא קשורים. יש עכשיו מערך, בוודאי לשבוע הקרוב, של באמת איומים על אנשים, סחיטה, איומים, הצעות שוחד של תפקידים... "אם את תבואי בעלך יקבל...", דברים מזעזעים, זה משהו נורא. אז אנחנו מקימים ממשלה... אפשר להרגיע. במקרה הטוב הממשלה הזאת תעשה דברים אדירים למדינת ישראל. במקרה הפחות טוב, לא נצליח. לא קרה פה אסון. לפחות יצאנו מהבוץ".

לא נכנעת לרע"ם בנושא הזה?לא "מכרת את הנגב" כמו שאמר היוםגלעד שרון?

"זה פשוט שקר. זה בדיוק הפוך, אני רוצה פה עובדות. מה שהיה במהלך המשא ומתן, נתניהו בטלפון, מתחיל לדבר עם כל חברי הכנסת של רע"ם ואומר: "תקשיבו, אני אתן לכם פי 2", "תקשיבו, אני מוכן להפסיק אכיפה של בתים חדשים". אתה יודע מה הוא הציע? הוא הציע מערב פרוע שכל בן אדם יוכל להקים פחון וזה... ואני אמרתי: "עד כאן, אני לא מוכן". עבאס מבין שעדיף לעבוד מול איש אמת, שאומר את האמת ואני לא ויתרתי. לא תמצא מילה לאומנית אחת בהסכם, לעומת הבטחות על הקרח".