האנרגיה הירוקה החדשה?
האנרגיה הירוקה החדשה? צילום: iStock

במסיבת עיתונאים חגיגית, הכריז השבוע ביל גייטס כי הוא מתכנן לבנות כור גרעיני ראשון מסוגו שעתיד לייצר אנרגיה בצורה ידידותית לסביבה.

הרעיון להקים תחנת כוח גרעינית התחיל אצל גייטס כבר לפני למעלה מ15 שנה כאשר הקים את חברת TerraPower, והשבוע הכור יצא לדרך. גייטס, יחד עם איש העסקים וורן באפט, הודיעו על הקמת כור גרעיני ראשון מסוגו שיתבסס על נתרן ויוכל לייצר חשמל בצורה ידידותית לסביבה.

בהודעה משותפת של TerraPower וחברת וPacifiCorp שבבעלות באפט, נאמר כי הכור מתוכנן להיבנות במדינת ויומינג שבארצות הברית. המיקום המדויק של הכור עדיין לא נמסר, אם כי גייטס רמז שהוא עתיד להיבנות במקום נטוש שכבר מחובר לרשת החשמל.

במסיבת העיתונאים שנערכה, גייטס אמר כי שימוש בנתרן בכור הגרעיני החדש עתיד לשנות את חוקי המשחק בשוק האנרגיה. כהמשך לדבריו, מושל ויומינג אמר כי הכור הגרעיני החדש הוא הדרך הבטוחה והמהירה ביותר להפחתה מאסיבית בפליטת הפחמן הדו חמצני. הוא הוסיף כי בניית הכור ותפעולו תהיה באופן שיגן ועל הטבע והסביבה במדינה.

בשנים האחרונות ביל גייטס הפך לאחד התומכים המובילים בקריאה לצמצם את פליטת הפחמן הדו חמצני כניסיון למנוע את תופעת ההתחממות הגלובלית. עד כה חברות רבות כגון אמזון, גוגל וגם מייקרוסופט התחייבו לצמצם את פליטת הפחמן הדו חמצני בשנים הקרובות, אך עדיין לא ברור כיצד הן מתכננות לעשות זאת. הכור המיועד הוא אחת ההצעות הראשונות להפקת אנרגיה בת קיימא בצורה מקיפה שאיננה תלויה בגורמים חיצוניים כמו אנרגיית השמש או הרוח.