אמיר אוחנה בלוד
אמיר אוחנה בלוד צילום: דוברות

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הגיש לאישור הממשלה תכנית חירום מיידית לחיזוק שלום הציבור, ביטחונו והסדר הציבורי וזאת על רקע ההתפרעויות האלימות שאירעו בחודש מאי ברשויות מקומיות ובערים מעורבות וערביות.

אוחנה מציע בין היתר את המשך של שיתוף הפעולה בין משרד המשפטים, פרקליטות המדינה, משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי לאכיפת החוק בכל הנוגע למעורבים באירועי הפרות הסדר האלימות ובפעולות האיבה שהתרחשו במדינת ישראל במהלך מבצע "שומר החומות".

גופים אלה יקדמו טיפול מתואם בנוגע לאיתור ותפיסת אמל"ח בלתי חוקי המוחזק בקרב אזרחים ומהווה מכת מדינה, וכן יקדמו את המאבק בהסתה לאלימות.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה: "הציבור הישראלי ומשטרת ישראל התמודדו בשבועות האחרונים עם מאורעות שמסוגם לא היו בהיקפם ובעוצמתם מקום המדינה ועד היום.

''בעקבות זאת יצאה המשטרה למבצע "חוק וסדר", במסגרתו בוצעו למעלה מ-2,100 מעצרים, כאשר המסר ברור: כל מי שהרים יד, או אבן, או בקת"ב, או נשק, כל מי שהצית וכל מי שהסית - יידע שמשטרת ישראל תגיע אליו''.

אוחנה הסביר ''יחד עם זאת, כדי לשפר את יכולת התגובה המהירה של המשטרה גם בצבר נרחב כזה של אירועים יש צורך בעוד הרבה כח למשטרה. התכנית כוללת שני שלבים - שלב ראשון למימוש מיידי, ושלב שני הכולל הקמת צוותים מקצועיים שיגבשו את הצרכים לטווח הארוך יותר.

''מדובר בצעד חיוני ומתבקש שיספק בטווח הקרוב צרכים מיידיים של משטרת ישראל על מנת שתוכל להתמודד עם האתגרים והפערים שנוצרו כתוצאה מהפרעות האלימות שאירעו בחודש שעבר, ובמקביל יאפשר תכנון מעמיק ומיטבי של הצרכים והשינויים הנדרשים כדי לחזק את המשטרה ויכולותיה בטווח הארוך למול תרחישי הייחוס השונים למען ביטחונם ושלומם של כל אזרחי המדינה באשר הם", הוסיף השר לביטחון פנים.

המשרד לביטחון הפנים יקדם תכנית חירום בטווח הזמן המיידי, שתאפשר שימור תגבור הכוחות, בעלות של עד 97,000,000 ש"ח אשר תכלול:

א. גיוס מיידי של 300 שוטרים במעמד זמני (שמ"זים) לטובת המשך השמירה על הסדר הציבורי למשך שלושה חודשים שיתגברו את תחנות המשטרה ברשויות מקומיות מעורבות.

ב. הצבת שתי פלוגות מילואים של מג"ב לטובת השמירה על הסדר הציבורי שיתגברו את תחנות המשטרה ברשויות מקומיות מעורבות למשך עד שלושה חודשים. המשך הצבתן ותקצובן תיבחן במסגרת הערכת מצב משותפת עם משרד האוצר לקראת תום שלושת החודשים הראשונים.

ג. הצטיידות באמצעים חיוניים, מענה לגיוס פלוגות מילואים של מג"ב, השלמת מלאים למשטרת ישראל, לשירות בתי הסוהר ולרשות הארצית לכבאות והצלה.

ד. מענה טכנולוגי מותאם לצרכים המבצעיים המיידיים לחיזוק הביטחון והסדר הציבורי.

ה. תגבור אבטחת מוסדות חינוך ברשויות מקומיות מעורבות עד לסוף שנת 2021 על בסיס המלצת משטרת ישראל.

ו. משטרת ישראל ומשרד האוצר יבחנו קידום תכנון מפורט לתחנת משטרה חדשה בעיר לוד.

ז. שיפוי ותיקון נזקים שנגרמו לאמצעים, לתחנות ולנקודות משטרת ישראל וכבאות והצלה במהלך מבצע "שומר החומות".

ח. עדכון תכנית המענים לצמצום הפשיעה בחברה הערבית, כך שתכלול גם מענים נדרשים נוספים, שהתחדדו באירועים האחרונים, לתרחיש הפרות סדר אלימות, רב זירתיות ובפריסה ארצית, ובהם חיזוק משטרת ישראל, גופי אכיפת החוק ורשויות המדינה להתמודדות עם האתגר הקיים ברשויות מקומיות ערביות ומעורבות. לשם כך, תבוצע עבודת מטה לתיקוף המלצות ועדת המנכ"לים, תעדופן על פי טווח קצר, בינוני וארוך וכן עדכונן בהתאם לצורך, נוכח האירועים האמורים. עבודת המטה תבוצע בהובלת משרד ראש הממשלה, תוך הסתייעות במל"ל ובשיתוף המשרד לביטחון הפנים, משרד המשפטים וכלל משרדי הממשלה הרלוונטיים, המנויים בהחלטה מס' 852.

ט. לצורך עדכון תכנית המענים יוקמו הצוותים הבאים, שיגישו את המלצותיהם לשר לביטחון הפנים, בהתאם ללוח הזמנים שנקבע בהחלטה מס' 852:

1. יוקם צוות משותף של המשרד לביטחון הפנים/משטרת ישראל ומשרד הביטחון/צה"ל, לגיבוש תכנית להגדלת מערך המילואים של מג"ב, תחת פיקוד משטרת ישראל, באמצעות הקמת פלוגות מילואים נוספות.

2. יוקם צוות בראשות המשרד לביטחון הפנים/משטרת ישראל ובהשתתפות נציגי משרד הפנים, המשרד לחיזוק וקידום קהילתי ומשרד המשפטים לגיבוש תכנית "עיר בטוחה" ברשויות המקומיות המעורבות, תוך שילוב בין מערכים טכנולוגיים מתקדמים וחיבורם למרכזי השליטה של משטרת ישראל לצד מענה מבצעי משלים.

3. יוקם צוות במשרד לביטחון הפנים לבחינה, להרחבה ולהפעלה של מערך המתנדבים במשטרת ישראל וברשות הארצית לכבאות והצלה, במצבי חירום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו