בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

מאז קום המדינה ניטשת מחלוקת פוליטית בין המפלגות הציוניות סביב הגדרתה היהודית.

המפלגות החרדיות והדתיות מכנות את מדינת ישראל כמדינה יהודית שמשמעותה מדינה המסגלת מאפיינים יהודיים ברוח האורתודוכסיה. רוב המפלגות הציוניות דבקות במונח מדינת העם היהודי המגלם בתוכו אלמנטים לאומיים. בקצה נצבת מרצ המאמצת את ההגדרה של מדינת היהודים שמשמעותה בעיקר דמוגרפית.

על דבר אחד כלל המפלגות הציוניות מסכימות: ישראל צריכה להישען על רוב יהודי, וודאי להישלט על ידי ממשלה יהודית. המפלגות הערביות למשל שוללות את ההגדרה היהודית והיו רוצות שישראל תהיה מדינת כל אזרחיה. זו דרישה שאין מפלגה ציונית בכנסת שמסוגלת להסכים לכך.

אתמול הכביר הרב זלמן מלמד במילים נוקבות אודות חיוניות ההישענות השלטונית על קולות יהודיים בלבד.

בין הדברים אמר כי "אלפיים שנה חיכינו ליום ולתקופה הללו, להיות בארץ ישראל, להשתחרר מעול גוי, להיות בני חורין ולנהל את חיינו בעצמנו, ועכשיו כשאנחנו כאן אנחנו לא מצליחים להתאחד, אנחנו מפורדים וזה גורם להקמת ממשלה חלילה של מיעוט יהודי השולט באמצעות נוכרים".

אלו אינן סיסמאות חלוציות או משאלות גאולה. הקמת ממשלה הנשענת על מנסור עבאס וחבריו משמעותה כרסום חמור בהגדרתה היהודית של ישראל, לקונה מהותית בשלטון היהודי, לראשונה מאז הכרת העולם בעצמאותה של ישראל היהודית והדמוקרטית.

זו אינה הדקלרטיביות: זו מציאות פגומה ומעוותת שיכולה ברבות הימים להשליך על ביטחונה של ישראל, על מדיניותה הלאומית בתחום ההתיישבותי, על משנתה בשיח המדיני, על עמדותיה בסוגיות של שחרור מחבלים וכיוצ"ב.

הדברים כואבים שבעתיים הוא שמי שמנצח על המלאכה הזו הוא בשר מבשרה של הציוניות הדתית, מי שהנהיג אותה ביד רמה עד לא מזמן והוביל אותה להישגים מרשימים.

אמת. בחירות חמישיות הן הרסניות, אולם הרס מדינת העם היהודי הרסני ומסוכן עוד יותר.

מכאן קריאה בהולה ליו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' ליטול אחריות ולהיכנס לממשלה תחת רע"מ.

דווקא אתה, בצלאל, כמי שכדי לשמור על ארץ ישראל יהודית מוכן היה אפילו לגנוז את ממשלת הימין הבאה, דווקא אתה מבין את האסון העלול להתרגש על עם ישראל כשממשלת שמאל תוקם כאן בשבוע הבא בעזרתה של מפלגת רע"מ.

דווקא אתה שאזרת עוז ופיצלת את הציונות הדתית כדי להתמודד על המשבצת הסקטוריאלית בשם האידיאולוגיה, דווקא אתה זה שמבין את חשיבותה של הצלת השלטון בישראל מפני אחיזה ערבית דרמטית בין מוסדותיה.

כדי למנוע לזות שפתיים לפיה נח לך להישאר על הגדר האופוזיציונית כדי לנגח מבחוץ את נפתלי בנט ביום שאחרי ולאכול קורצה על קולות הציוניות הדתית, כנס לממשלה העתידית, קנה לך עתיד והצל את המדינה היהודית.

זהו זמנך ויפה שעה אחת קודם.