הנערות היהודיות ייקברו מחדש?
הנערות היהודיות ייקברו מחדש? צילום: "אנשים, לא מספרים"

79 שנים לאחר שנרצחו ונקברו יחדיו בקבר אחד, יובאו בקרוב שרידי גופותיהן של סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר, נערות יהודיות בנות 16 שנרצחו בשואה, לקבורה מחודשת בנפרד.

ההחלטה להוציא את שרידיהן של הנערות היהודיות ולהביאן לקבורה מחודשת, בהליך שיתבצע בצורה מוקפדת על פי ההלכה היהודית, הוא יוזמה של העמותה הפולנית "אנשים, לא מספרים" הפועלת לטיפוח ונקיון בתי העלמין היהודיים בפולין ושימור זכר השואה.

סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר נרצחו באכזריות בחודש אוגוסט 1942. הנאצים הציעו ליהודי העייר סובין (Sowin) וסביבתה להימלט ממוות וודאי על ידי מסירת חפצי הערך שלהם. משפחותיהן של שתי הנערות הצעירות הגיעו למקום המפגש אליו הגיעו יהודי האזור על מנת למסור את התכשיטים וחפצי הערך.

לאחר זמן קצר נשלחו שתי הנערות היהודיות להביא את חפצי הערך שהיו שייכים למשפחתה של סלומיאה קורז'ניק, שהסתירו אותם באסם במרחק 7 ק"מ ממקום המפגש. בדרכן חזרה אל מקום המפגש הן נתקלו בשוטר פולני בשם תאודור דז'יזגה שעצר אותן.

דז'יזגה בזז מהנערות היהודיות את חפצי הערך, אנס אותן, ולאחר מכן רצח אותן ביריות. גם בני משפחותיהן של שתי הנערות לא הצליחו להימלט מהגורל האכזר ומצאו את מותם באותו היום.

רק אביה של סלומיאה הצליח לשרוד. הוא ביקש מחבריו להקים אנדרטת זיכרון לזכרן של שתי הנערות היהודיות הצעירות שנרצחו במקום. לאחר המלחמה נעלמו עקבותיו, אך חבריו קיימו את הבטחתם והקימו אנדרטה לזכר סלומיאה ורחלה שנרצחו.

לאורך שנים ארוכות פקדו תושבי המקום את הקבר של שתי הנערות היהודיות והניחו פרחים לזכרן, עד שלפני מספר שנים נרכש חלקת האדמה בה נמצא הקבר על ידי אדם שהחליט לגדר את האזור ולמנוע גישה אל הקבר. לטענת אנשי עמותת "אנשים, לא מספרים", הוא סירב להאמין כי במקום קבורות שתי נערות יהודיות שנרצחו בשואה, ואנשי העמותה לא הצליחו לשכנעו בכך.

בעקבות זאת, החליטו אנשי העמותה להוציא את שרידיהן של שתי הנערות, יצרו קשר עם אנשי הרבנות על מנת לבצע את ההליך על פי ההלכה, ובימים אלו הם מסיימים את הקמתם של שתי חלקות קבר חדשות בהן יובאו בשבועות הקרובים למנוחה אחרונה שתי הנערות היהודיות, 79 שנים לאחר שנרצחו באכזריות.

צילום: "אנשים, לא מספרים"
צילום: "אנשים, לא מספרים"
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו