בני גנץ
בני גנץ צילום: David Cohen/Flash90

שר הביטחון בני גנץ הודיע הערב, בעקבות דיון והערכת מצב שקיים, כי הוא דורש לבטל את מצעד הדגלים המתוכנן בירושלים, מחשש למהומות של ערביי העיר.

הנציב העליון הבריטי לורד פלומר, מסתבר, היה יותר חכם ויותר אמיץ משר הביטחון הישראלי.

זה היה הנציב העליון השני, הלורד הרברט צ'ארלס פלומר, הוא הגיע לארץ בשנת תרפ"ה 1925, והחליף את הנציב הראשון, היהודי, הרברט סמואל. פלומר נחשב לאחד הנציבים התקיפים ביותר, ועובדה היא, כי בכל שלוש שנות נציבותו שקטה הארץ.

בשנה בה הגיע ארצה, מסר מלך אנגליה את דגל הגדודים העבריים, שלחמו בצד אנגליה במלחמת העולם הראשונה, כדי שיניחוהו במשמר בבית כנסת בירושלים.

העיתונות הערבית כעסה. הוועד הפועל הערבי אף הזהיר את פלומר שאם לא יבטלו האנגלים את הטקס, "הוא לא יהיה אחראי לתוצאות".

תגובתו של פלומר לוועד הפועל הערבי היתה חד משמעית: "אין אתם, רבותי, מתבקשים להיות אחראים לדבר, אני הוא האחראי, ואני אהיה שם".

הדגל הוכנס לבית 'החורבה'. בעיתונות הארצישראלית דאז תואר הטכס כיום היסטורי בתולדות א"י, שכמותו לא ידע העם היהודי "מזה אלפיים שנה". "מתוך גאווה לאומית והכרה עצמית, נשבעו חלוצי הגדוד העברי להגן על דגלם העברי... ואת הדגל הזה, דגל העם העברי, מחזירים עתה למקומו, למרכז האומה העברית, לירושלים, והדגל הזה נתקדש אח"כ ע"י הגדוד העברי בקדושת הגוף, בקדושת דמים... והלב מתרחב מרוב שמחה, והעין דומעת דמעות גיל, יש לנו דגל".

גם הקהל הגיב בהתלהבות. יותר מעשרת אלפים איש הריעו שעה שהדגל עבר ברחובות ת"א, וכך היה גם בירושלים, שם הועבר בתהלוכה, בליווי תזמורת המשטרה, עד שהגיע לעיר העתיקה.

שר הביטחון של מדינת ישראל מוזמן ללמוד מהנציב העליון פלומר איך לנהוג באיומים של ערבים.