בכיר מצרי: "ישראל תוקעת את המגעים לרגיעה"

במצרים טוענים כי המצב הפוליטי בישראל לא מאפשר לקדם את מאמצי הרגיעה מול חמאס בעזה.

ערןץ 7 , כ"ו בסיון תשפ"א

בכיר מצרי: "ישראל תוקעת את המגעים לרגיעה"-ערוץ 7
הפצצת המגדל בעזה
צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

בעוד מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר מאיים כי הפסקת האש בין ישראל לחמאס עלולה להיות מופרת, בכירים במודיעין המצרי טוענים כי ישראל נוקטת סחבת בכל הנוגע לחתירה להסכם רגיעה ארוך טווח שיכלול את שיקומה והסדרתה של רצועת עזה.

בכיר במודיעין הכללי המצרי, המעורה במאמציה של קהיר להביא את הסכם הפסקת האש לכדי הסכם רגיעה ארוך טווח, אמר לעיתון "ישראל היום" כי "מאז ההכרזה על הפסקת האש, בכל הזמן שעבר ההתקדמות שהושגה בפועל היתה אפסית".

"המצב הפוליטי בישראל אינו מקל את התהליך מכיוון שכרגע אין בירושלים מי שיקבל החלטות מכריעות, וכל הדיונים והדיבורים שנערכים כרגע הם לא יותר מאוויר חם. הישראלים לא מסוגלים או לא מעוניינים לקדם כרגע את המגעים, ולנו אין שום מושג מה הכיוון. חמור מכך, איננו יודעים מה רוח הדברים", הוסיף הבכיר.

לדבריו, הסחבת שנוקטת ישראל במגעים העקיפים המתקיימים מול חמאס בתיווך המודיעין הכללי המצרי נובעת לא מתוך כוונת מכוון, אלא בשל העובדה כי המגעים לרגיעה בעזה ולשיקום הרצועה והסדרתה מתנהלים מצד ישראל בשני מסלולים מקבילים: המסלול המדיני־ביטחוני, הפועל ממשרד ראש הממשלה בשיתוף משרד הביטחון וכולל גורמים מדיניים ובכירים במערכת הביטחון והמודיעין הכפופים למשרד ראש הממשלה ולמשרד הביטחון; והמסלול הדיפלומטי, שאותו מובילים משרד החוץ ואגפיו בראשות השר גבי אשכנזי, שנפגש בקהיר עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי.

דיפלומט מצרי אמר כי "בפגישתו של ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל עם רה"מ נתניהו, שר הביטחון גנץ ובכירים נוספים בישראל נשמעו דברים אשר ברובם סתרו את המסרים של שר החוץ אשכנזי בפגישתו עם שוכרי בקהיר. מאוד קשה לנהל כך מו"מ, ואנחנו מקווים מאוד שיתעוררו בישראל. גם לממשלה החדשה שתקום ייקח כמה שבועות להיכנס לעניינים ולקבל החלטות, ולצערי אין לנו הזמן לסחבת הזו. אנחנו לא מצדיקים את האיומים וההתלהמות של בכירי חמאס, אולם יש מידה של צדק בטענה שלהם שישראל גוררת רגליים".