בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראשי מפלגות קואליציית השינוי בהובלת יאיר לפיד ונפתלי בנט מתכוונים להעביר חוק חדש שיקבע כי ראש ממשלה, לאחר שמונה שנות כהונה, יידרש לעבור תקופת צינון למשך ארבע שנים. לאחר ארבע שנות הפסקה יוכל להתמודד שוב.

על פי הדיווח בכאן רשת ב', בהתחלה חשבו מפלגות הקואליציה העתידית לחוקק חוק שקוצב כהונת ראשי ממשלה לשמונה שנים אך בהמשך החליטו לגבש את החוק החדש שיחייב תקופת צינון אחרי שמונה שנות כהונה.

אם החוק יעבור בכנסת, בנימין נתניהו יעמוד בפני דילמה לא פשוטה בכל הקשור להפלת הממשלה. אם הממשלה תיפול במהלך הקדנציה, נתניהו לא יוכל להתמודד לתפקיד (כי טרם עברו 4 שנים), ואם הקדנציה תסתיים במועדה הרגיל נתניהו דווקא כן יוכל להתמודד שוב על ראשות הממשלה.

יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע בליל שבת כי בכוונתו להכריז ביום שני כי עלה בידו של יאיר לפיד להרכיב ממשלה. בהודעתו הדגיש לוין כי הישיבה ביום שני הקרוב של המליאה היא הראשונה שתתכנס לאחר הודעת לפיד כי הצליח להרכיב מממשלה.

לוין לא ציין מתי תתקיים ההצבעה עצמה על אישור הממשלה, ורק אמר כי "בהתאם למסגרת הזמנים הקבועה בחוק יסוד הממשלה, יקבע יו"ר הכנסת ישיבה לדיון ולהצבעה בדבר כינון ממשלה".

ביום שישי פנה לוין ליו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "הציגו לכנסת ולציבור את ההסכמים הקואליציוניים ואת ההסדרים הנלווים להם". זאת, לאחר שביום רביעי האחרון הודיע לפיד לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי עלה בידו להרכיב ממשלה.

״ראוי שההסכמים יוגשו למזכירות הכנסת באופן מיידי עם חתימתם, כדי לאפשר את הדיון הציבורי בהם וכדי שחברי הכנסת ידעו על איזו ממשלה הם נדרשים להצביע", כתב לוין. "אי הגשת ההסכמים מעורר חשש שהסתרתם נעשית במכוון כדי למנוע את התגובה הציבורית כאשר פרטיהם ייחשפו".

ימינה ויש עתיד הגיבו להודעת לוין ומסרו כי "ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה יפורסמו באופן שקוף וברור לציבור, לאחר חתימתם. אנחנו קוראים ללוין להודיע לכנסת בהקדם על כך שעלה בידם של לפיד ובנט להקים ממשלה, ולכנס את המליאה במיידי כדי להשביע ממשלה זו".