עקיבא נוביק
עקיבא נוביק צילום: מהצד השני, כאן 11

העיתונאי עקיבא נוביק פרסם מאמר בעיתון הארץ שבו הסביר כי הממשלה החדשה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט היא ממשלת ההזדמנות האחרונה של המחנה הליברלי בישראל.

לדברי נוביק, ספק גדול אם אי פעם תהיה עוד ממשלה כזאת, שלא תונחה על פי האינטרס העסקני־חרדי ושתוכל לעצב את החברה הישראלית לפי צרכיה האמיתיים.

"מה הם הצרכים הללו? למשל, החזרת התמריצים ליציאה לעבודה בקרב החברה החרדית. צעד כזה הוא אינטרס מובהק של הכלכלה הישראלית, ומימושו בוטל בעקבות הלחץ של המפלגות החרדיות על בנימין נתניהו. כמו כן יש לחייב את בתי הספר החרדיים ללמד את תלמידיהם מתמטיקה ואנגלית, כדי להצילם מעוני עתידי, ולאפשר להמוני צעירים שלא באמת לומדים בישיבות להשתלב בשוק העבודה הרשמי".

עוד כתב נוביק: ''ממשלה שלא תנווט על פי הוראות מנכדו של הרב קנייבסקי אף תוכל לפתוח את הפיקוח על הכשרות לתחרות — למשל, לאפשר מתן תעודות הכשר לבתי עסק כשרים ששעריהם פתוחים בשבת (בהסדר של תשלום מראש, כמו בבתי מלון), ולאפשר לרשויות מקומיות לנהל את מרכוליהן ואת תחבורתן — מהלך שיקטין את הטינה לדת בציבור החילוני''.

לדברי נוביק, רבני ערים חדשים צריכים להיות ציונים, בעדיפות לבוגרי צבא או שירות לאומי, שמכירים את המורכבות ואת צורכי החילונים, ורואים בהם לקוחות ולא מטרד.

''יש להבדיל בין פגיעה בחרדים ובין פגיעה בעסקונה החרדית, שכבר שנים פוגעת בדתיים ובחילונים. אם בנט וכהנא יפנו עורף לרבני "צהר" ולאמנת גביזון־מדן — שהם הרבו לנופף בה בבחירות — רק בשביל הסיכוי לשתף פעולה בעתיד עם המפלגות החרדיות, זו תהיה מעילה חמורה באינטרס של החברה הישראלית. מי שמסבירים כעת את הפרת הבטחות טרום־הבחירות שלהם בראיית צורכי כלל החברה, חייבים לעמוד לפחות במילתם'', כך עקיבא נוביק.