כן, זו הנדסת תודעה

רק עיתונות מגמתית מייחסת למכתב הרבנים קריאה לאלימות נגד אישי ציבור. עיתונאים בוחרים צד ופתאום מגלים חוסר הבנת הנקרא. דעה

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשפ"א

כן, זו הנדסת תודעה-ערוץ 7
יהונתן גוטליב
צילום: יצחק קלמן

שעה לפני צאת השבת. 19:35. ראש השב"כ נדב ארגמן מוציא הודעה מיוחדת בה הוא מזהיר מפני שיח אלים שיכול להתיר דם של מי ממנהיגי הציבור. "שיח זה כולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש במונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית".

מוצאי שבת. 22:45. כתב חדשות 12 ניר דבורי מפרסם בטוויטר את מכתב רבני הציונות הדתית נגד הקמת ממשלת בנט לפיד וכתוב כך: "אולי זו אחת הדוגמאות לאזהרה של ראש השבכ הערב. 'מכתב רבנים' שמופץ ברשת". ניר דבורי הדגיש למה כוונתו: "בשורה המודגשת - 'חייבים להשתדל לעשות הכל שהממשלה הזו לא תקום'. מספיק אחד שיפרש את 'לעשות הכל' כהתרת דמו של אחר".

הפרסום שלו ושל גופי תקשורת אחרים כאילו הביטוי המקובל "לעשות הכל" עלול להתפרש אצל מי משומעי הרבנים כהתרת דם, גרר את הרבנים להבהיר למה התכוונו.

ובכן, ככה נראית הנדסת תודעה. הרי ברור לכל אחד, גם לקל דעת שבקלים, ש"לעשות הכל" אין הכוונה קריאה לאלימות. הרבנים השתמשו בביטוי בעלמא, שכל מי שמכתב כזה משפיע עליו מבין שצריך להרבות בהפגנות, תפילות והפעלת כל מכבש לחץ לגיטימי נגד הממשלה הנרקמת.

העיתונאי אבישי גרינצייג הדגים בחשבון הטוויטר שלו עד כמה הביטוי "לעשות הכל" הוא נפוץ ומקובל. במיוחד בקרב מנהיגי ציבור בהקשר לממשלות כאלה או אחרות. כך למשל יו"ר ימינה נפתלי בנט שהצהיר בעבר כי הוא "נחוש לעשות הכל כדי להחליף את נתניהו". בנט אמר את הדברים במהלך ראיון ב'חדשות 12'. במקרה אחר, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר באולפן 'ynet': "אעשה הכל כדי להחליף את נתניהו".

מכתב הרבנים משבוע שעבר
צילום: דוברות

כשפוליטיקאים השתמשו בביטוי הזה מישהו חשב שכוונתם לאלימות? לא. אבל כשמדובר ברבנים - השנאה, בתיבול דעה קדומה, גורמת ל'פרשנים' להגיע למסקנות.

הציבור שעלול להיות מושפע ממכתב רבנים כזה או אחר הוא אותו ציבור שגם מבין את כוונת הרבנים. הוא יודע שאין אף רב שמעוניין בפגיעה פיזית במי ממנהיגי הציבור. שחלק מהרבנים שחתומים על המכתב הנ"ל אף מיודדים עם נפתלי בנט באופן אישי. ומי שבוחר לא להבין את כוונת הרבנים יהיה גם מי שלא מושפע בשום דרך ממכתב שלהם. כל הרעשים מסביב, ובכן, זו הנדסת תודעה.

יהונתן גוטליב הוא עיתונאי בערוץ 7