מורת הוראה ומנהיגה רוחנית
מורת הוראה ומנהיגה רוחניתצילום: גרשון אלינסון

בטקס מיוחד במדרשת או"ת לינדנבאום בירושלים, הוענק לשלוש עמיתות המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד מבית רשת אור תורה סטון תואר המכיר בהן כמנהיגות רוחניות ומורות הלכה.

בטקס השתתפו נשיא רשת מוסדות אור תורה סטון וראש הישיבה הרב ד"ר כתריאל ברנדר; מייסד הרשת וראש הישיבה הרב ד"ר שלמה ריסקין; ראש המכון למנהיגות הלכתית הרבנית דבורה עברון; ראש בית המדרש של המכון הרב שוקי רייך; ראש מדרשת או"ת לינדנבאום הרב אהד טהרלב; בכירים נוספים ברשת ובמדרשה, עמיתות המכון ומשפחות הבוגרות.

הבוגרות, הרבנית חמוטל שובל, הרבנית ד"ר חנה השקס והרבנית שירה מרילי מירוויס, סיימו חמש שנות לימודים במכון בתכנית ההלכה המקיפה ביותר כיום לנשים, הכוללת לימודים במנעד רחב של תחומים - שבת, נידה ומקוואות, אבלות, חופה וקידושין, ברכות, איסור והיתר, כאשר הבוגרות עוברות מבחנים אקוויוולנטיים למבחני ההסמכה של הרבנות. התוכנית גם כוללת לימודים המעצימים את יכולת העמיתות להתמודד עם אתגרי מעגל החיים, מצוקות אישיות וקהילתיות וכן נושאים יהודיים ודתיים העומדים על סדר היום הציבורי.

שלושת הבוגרות משתלבות בתפקידים שונים, במסגרתם הן החלו להעניק הדרכה רוחנית והלכתית. רק לאחרונה החלה הרבנית חמוטל שובל לשמש כראש בית המדרש לנשים באפרת וגוש עציון. הרבנית ד"ר חנה השקס החלה לכהן כמנהלת תוכנית ההלכה המקוונת של המכון למנהיגות הלכתית, בעוד הרבנית שירה מרילי מירוויס הוכרזה כמנהיגת קהילת "שירת תמר" האורתודוכסית באפרת. שלושת הבוגרות הוזמנו לבימת הכבוד ולאחר שמסרו דברי תורה וריגשו את הקהל הרחב הן הודו למשפחותיהם ואהוביהם שהגיעו לכבדם.

הרבנית דבורה עברון, ראש המכון למנהיגות הלכתית ע"ש סוזי ברדפילד, מבית רשת אור תורה סטון, המשמשת גם כמנהיגה רוחנית באוניברסיטת בר אילן, אמרה בהתרגשות כי: "הערב זו חגיגה של תורה, חגיגה של הלכה. תקווה גדולה צומחת כאן בבית המדרש הזה, תקווה גדולה צומחת במכון למנהיגות הלכתית ואנחנו מציינות הערב את הרוח של תקווה זו. את הרוח של כל אחת ואחת מכן ואת הרוח שלכן, רבניות חנה שירה וחמוטל. רוח זו יחד עם העמל הממשי בתורה ובלימוד ועם העשייה של כל אחת מכן בחיי המעשה, תבטיח שכל מה שלמדתן לא יישכח. לא ימוש ספר התורה הזה מפינו ונהגה בו יומם ולילה."

"הגמרא מצינת שגם בזמנים שבהם האושר הוא עצום יכולה להתקיים יראה באותה העת, וכך בדיוק אני מרגיש הערב", ציין הרב ד"ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש רשת מוסדות אור תורה סטון. "כולי שמחה אדירה על העובדה שנמצאות עמנו כאן שלוש נשים, שעסקו בלימוד תורה ברמה הגבוהה ביותר ושהנן בעלות שיעור קומה הלכתי משמעותי. אך אשׁקר אם לֹא אשתּף אתכם גם ברעדה שׁאני חש. לא מחשש הנוגע לתלמידות או בוגרות התוכנית, אשר אני מתרשם מהמחויבות המלאה שלָהן לתורת ישראל, מנאמנותן לכל הבטי ההלכה ומרצונן לחולל שנוי בחברה הישראלית וביהדות התפוצות מתוך עולם ההלכה. אלא החשש שלי הוא שמא, בעוד שאנו מנסים לקדם שינוי במסגרת המסורה, נמצא עצמנו מפלגים את קהילתנו ויוצרים שסעים פּנימיים. יש הבדל בין להנהיג ובין לצעוד לבד ועלינו להנהיג ולא לצעוד לבד. ועם זאת בתוך גבולות המסורת המאפשרים לנו להיות בטוחים שנשים ימשיכו למלא תפקידי הנהגה תורניים משמעותיים".

הרב שלמה ריסקין, מייסד רשת אור תורה סטון ו'ראש הישיבה' דיבר על מושג ה'אהבה' אשר מניע את ההנהגה הרוחנית של עם ישראל. הוא ציטט את הרכת הכהנים ואמר כי, "בברכת הכוהנים כתוב "...וציוונו לברך את עמו ישראל באהבה". עיקר התפקיד של הכהן היה לימוד תורה - הם היו הרבנים והמחנכים - ומאוד מעניין שהתכונה החשובה ביותר לאלו שמלמדים תורה היא אהבה - אהבת ישראל, אהבת אדם, ואהבת התורה. אין תכונה יותר חשובה מזאת. אהבה. וכך כתוב במשנה באבות, "הוי מתלמידיו של אהרן אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". הרב ריסקין סיים את דבריו והזמין את הרב ברנדר לברך עימו את שלשת הבוגרות בברכת הכוהנים. הערב הסתיים בשירה וריקוד של תלמידות מדרשת או"ת לינדנבאום.