ספרים מומלצים לשינוי עצמי. אילוסטרציה
ספרים מומלצים לשינוי עצמי. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ספר שיביא לשינוי – איך בוחרים אותו?

תוכלו לקרוא בחייכם עשרות ומאות ספרים שתאהבו, אך גם כאלה שאהבתם לא יהיו בהכרח אלה שישפיעו על מעשיכם ביום יום. ישנם סוגים שונים של השפעה, וכולן חשובות. גם ספר שרק יגרום לנו לצחוק ולהסתכל על דברים בצורה קצת אחרת – גם הוא חשוב, לא פחות מזה שיגרום לנו לחצות יבשות.

בנקודה זו, שאלו את עצמכם מהו הספר הבא שתרצו לקרוא? האם אתם מלאי שאלות, מרגישים בתקופה מבולבלת, ריקנית, ואתם רוצים מנטור של ממש שיספר לכם איך להיות מאושרים? ישנם ספרים שנכתבו על ידי מומחים בתחומים האלה. אם זו אמנות המיינדפולנס, קואצ'ינג או שלל שיטות שפותחו במטרה לנטוע משמעות בחיינו.

בנוסף, ישנם ספרי פרוזה. כן, כן, ספרים שמספרים סיפור. מטרתם הראשונית היא לא לחנך או ללמד או להפיק מוסר השכל לגבי שיטות ההתנהלות העתידיות שלנו. אבל לפעמים, מספיק לקרוא סיפור מנקודת מבט אנושיות וכנה, מלאה במורכבות ורגשות מכוערים – כדי שנתחבר מיד לדמות. ומתוך הטעויות של הדמות, נוכל ללמוד על עצמנו בלי בכלל להתכוון, אלא בצורה הטבעית ביותר, והלקחים שנפיק והשינויים שתעורר בנו הקריאה, לא יאחרו לבוא.

1. "החברה הגאונה" מאת אלנה פרנטה – זהו רומאן שנמתח על פני ארבעה ספרים ועשרות שנים. הוא מספר את סיפור החברות של לילה ואלנה שגדלו שתיהן בשכונת עוני בנאפולי. הסיפור קושר את היחסים המורכבים שבחברות נפש, את האהבה והקנאה, ומתאר רצונות אסורים ומחשבות שלעולם לא נגיד בקול. זהו סיפור אנושי וכנה, טלנובלה שכתובה היטב, ובזכות הכנות שבו מצליח לפקוח את עיניהם של קוראים רבים. הוא מוכיח שיש אמת שהדחקנו שקיימת, ומעודד לבחירות נכונות וקשובות לעצמך, כדי שלא נחזור על הטעויות שעשתה הגיבורה.

2. "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" מאת ג'ורג' אורוול – אורוול שידוע בעיקר בזכות כתיבת הספר העתידני "1984", מביא כאן סיפור לא פחות יפה, אך ריאליסטי הרבה יותר. ספר זה מבוסס על חוויותיו שלו במהלך הנדודים בפריז ובלונדון כחסר בית וכנתמך על ידי הרווחה. הוא מתאר את העבודות הזמניות של "האנשים השקופים" שעבד בהן, מתאר את היחס שקיבל ואת הפערים שהבחין בהם.

בסוף הספר, מכין אורוול רשימה עבור הקורא. ברשימה ישנן תזכורות ומשימות פשוטות ויומיומיות שמדריכות אותנו איך מעשים קטנים שנעשה (ולא חשבנו עליהם כמועילים) יכולות לסייע לאדם אחר, לבעל המקצוע השקוף, להקל עליו בעבודתו או לגרום לכך שיסיים אותה מוקדם מהרגיל, ויחזור הביתה למשפחה.