במשטרה עדיין לא הוכרע אם לאשר את צעדת הריקודגלים המתוכננת ליום חמישי ביוזמתם של מספר ארגונים ותנועות נוער. מזכ"ל תנועת הנוער עזרא, שאול דה מלאך, מתקשה להבין את הסערה שמחוללת צעידה מדוגללת בלב בירת ישראל.

"מדובר ברצון שלנו לצעוד בירושלים ולהניף את הדגל. לא הצלחנו לעשות את זה בירושלים מפאת הנסיבות ובהזדמנות הראשונה שמאפשרת לנו אנחנו רוצים להניף חזרה את הדגל", אומר דה-מלאך על הסיבות שהובילו לתכנון המצעד המחודש.

על התחושה שליוותה את קטיעתו של המצעד ביום ירושלים עקב אזעקות הוא אומר: "הייתי עם הילדים כמו בכל שנה ופתאום שוטרים אומרים לנו להשתטח ולהישכב. ביום ירושלים, ביום חג, זו הייתה חוויה מאוד מטלטלת, במיוחד כששמענו אחר כך שמדובר באזעקת אמת ולא באזעקת שווא שקטעה את הריקודגלים, מה שלא קרה מזה עשרים שנה".

לדבריו מזה כחודש מנסים הארגונים השונים לתכנן ולהוביל את חידושה של הצעדה. לפי שעה הדבר לא עלה בשל נסיבות שונות עד לשבוע הנוכחי שבו נראה שהדבר אפשרי.

על התגובות שעוררה התכנית לחידוש הצעדה בזירה הציבורית, הביקורת והמתקפות, אומר דה-מלאך כי הופתע לנוכח התגובות הללו. "יתכן שאני קצת נאיבי, אבל יש כאן קואליציה של גופים חינוכיים, יש כאן מסר שהוא סופר-סולידי, לצעוד בירושלים עם דגלים. אין כן שום פרובוקציה. זה רק להרים דגל. אני מבין את המורכבות, אבל הספינים שמכניסים אותנו למגננה לא נתפסים בעיניי. לא יכול להיות שאנחנו לא יכולים לצעוד בירושלים בכל זמן".

על האפשרות למגבלות שיוטלו על הצעדה בתוואי הצעידה, אומר דה-מלאך כי הוא אינו נכנס לדקויות אופרטיביות, אך ברור לו שהמצעד לא נועד להתריס אלא להביע את הרצון להסתובב באופן חופשי בירושלים העתיקה, בה צעדו הצנחנים כשהגיעו לשחרר את העיר.

"אני חושב שזו צביעות מסוימת, כאשר בשבוע שעבר היה מצעד בסגנון אחר (מצעד הגאווה), אם מישהו היה אומר למה לעצבן ולעורר פרובוקציות, למה בירושלים... לא יכול להיות שרק כשאנחנו רוצים לצעוד עם דגל ישראל מעוררים פרובוקציות".

דה-מלאך גם אינו מקבל את הטענה לפיה יש לשקול את הוויתור על הצעדה לנוכח איומי חמאס. "לא יתכן שמדינת ישראל תנהל את סדר היום שלה על פי חמאס, עזה או ארצות הברית".

באשר לתגובת החניכים בתנועה הוא אומר כי אלו באופן טבעי שמחים בסערה שסביב הצעדה, אך מדובר בבלבול ומבוכה לנוכח המאמצים, כולל הפנים-תודעתיים, לפתוח את המצעד לקהלים שונים ומגוונים ובנוסף נעשות פעולות בתנועה על מנת שהמצעד יעבור באופן בלתי מתלהם אלא ביטוי של אהבה אחווה ושלום וכאשר נראה שבספינים הללו "עושים עליהם סיבוב, קשה להסביר להם את זה".