פרופסור אלישע האס מאוניברסיטת בר אילן ביקר בסוף השבוע האחרון ביישוב המתחדש אביתר יחד עם כ-1,500 אנשים ששבתו שם את השבת.

פרופ' האס נשאל מדוע הגיע ליישוב אביתר לשבת. "אני חושב שההתיישבות היא הדבר החשוב ביותר, ואני מוכן לעשות כל מאמץ כדי לתמוך בזה", אמר.

"יותר מזה, המקום כאן הוא מקום חשוב ביותר. משום שציר חוצה שומרון, כלומר כביש 5, הוא אחד הכבישים החשובים ביותר בארץ, משום שהוא מחבר בין מה שנקרא השדרה המערבית לשדרה המזרחית".

"והיה כי תקרנה מלחמה, ונוספו הפרסים והסורים והעיראקים והירדנים על שונאינו – המקום שבו תגבורות של צה"ל יוכלו להגיע אל בקעת הירדן כדי לשמור על מדינת ישראל הוא דרך הכביש הזה", הוסיף.

פרופ' אלישע האס
פרופ' אלישע האס צילום באדיבות פרופ' האס

"אם ישבו עליו רק ערבים הם לא יגיעו", אמר. "חייבים ליישב לאורך הכביש הזה עוד יישובים. הנקודה הזאת של אביתר היא סופר חשובה כשהיא סוגרת פער בין תפוח לבין מגדלים, לכן מדינת ישראל חייבת להקים כאן יישוב גדול למען העתיד".

"נכון שיש אנשים שאומרים - 'אה, חזית מזרחית עכשיו לא בוערת, עכשיו יש מלחמה עם הטרור' - לא נכון. החזית המזרחית קיימת, היא עשויה לתקוף אותנו בכל רגע, ואין מקום לקונספציות. במלחמת יום הכיפורים שילמנו בקונספציה, הקונספציה שאומרת שאין מלחמות על הגבולות עכשיו היא לא נכונה, ולכן אין חשיבות יותר גדולה מאשר היישוב הזה, ולכן אני אעשה את הכל כדי לתמוך במה שיש כאן", כך פרופ' האס.

בין המבקרים באביתר השבת - הרב חגי לונדין, הרב יצחק זאגא, הרב עוזיהו שרבף, וראש ישיבת תפוח הרב דויד אמיתי שעבר השבוע לגור באביתר עם משפחתו באופן קבוע.