הכדור האחרון במחסנית של ביבי

נתניהו מציע לגנץ להודיע "עלה בידי" אך לא לנשיא -  אלא ליאיר לפיד. "עלה בידי להוציא את ביבי מבלפור, בואו נקים ממשלה".

ערן דיין , כ"ו בסיון תשפ"א

הכדור האחרון במחסנית של ביבי-ערוץ 7
ערן דיין
צילום: עצמי

אחרי רוטציה רגילה, רוטציה משולשת ואין ספור ספינים - נשאר לבנימין נתניהו עוד מהלך אחד שיכול להיות נשק יום הדין כנגד "ממשלת השינוי", ומצד שני יכול להתברר כמעשה קמיקזה ותו לא.

אם נתניהו יהיה בטוח שאין לו העריקים שהוא מבקש להשיג על מנת שלא תושבע ממשלת לפיד-בנט, המהלך שהוא יהיה חייב לעשות ערב השבעתה יהיה פשוט מאוד להתפטר.

במקרה של ממשלה רגילה, מי שהיה מחליף אותו היה ממלא מקומו, ככל הנראה מהליכוד. אבל בממשלה הפריטטית הנוכחית, שעדיין מכהנת, מי שמתמנה לראשות הממשלה בפועל מיד עם קבלת ההתפטרות הוא בני גנץ, ראש הממשלה החליפי.

הטלת פצצה שכזאת מצד נתניהו תיצור אנדרלמוסיה, וכדאי לבחון מה בעצם מציע כאן נתניהו לגנץ. למעשה, נתניהו מציע לגנץ להודיע "עלה בידי" אך לא לנשיא - אלא ליאיר לפיד. "עלה בידי להוציא את ביבי מבלפור, בואו נקים ממשלה".

מכיוון שיהיה קשה מאוד לגנץ להצביע לממשלה שתוריד אותו מכיסא ראש הממשלה ותושיב אותו בכיסא שר הביטחון, הוא יאתגר את בנט בדאגתו למדינה שלא תלך שוב לבחירות, ויקרא לו להצטרף לממשלה בראשותו (שדרך אגב לא תהווה הפרת הבטחה מבחינת בנט, שכן הוא הבטיח לא לשבת תחת לפיד אך לא התחייב שלא לשבת תחת גנץ). סביר להניח שבנט, תקווה חדשה ויאיר לפיד לא ישתפו פעולה, אך מבחינתו של גנץ הוא הוכתר לראש הממשלה בפועל והוא שחתום על הוצאתו של ביבי מבלפור. מצידו, הוא קיים בזאת את הבטחת הבחירות שלו. במקרה כזה המנדט חוזר לכנסת, ומתחילים 21 הימים שאליהם חוזר בנימין נתניהו, ההוא מההתפטרות, וכאן ישנן שלוש אופציות מרכזיות:

  • הקמת ממשלת ימין על מלא, כשבנט וסער מגיעים עם הגב אל הקיר אחרי הסיבוב עם רע"ם והשמאל, ולפני בחירות.
  • ממשלת נתניהו-גנץ - ממשלה עם 61 ח"כים שמתאפשרת כעת בגלל העריקה של שיקלי מימינה. סביר שתהא זו ממשלת רוטציה בין גנץ לנתניהו, כשגנץ ראשון. ממשלה שכזו תשמור על הפריטטיות.
  • בחירות - נתניהו יגיע אמנם מעמדת ראש המשלה החליפי, אך לבטח ישמח בנפילת אויביו המרים סער ובנט. גנץ מצידו יגיע מעמדת ראש הממשלה.

בשניים משלושת התרחישים גנץ יישאר ראש הממשלה בפועל. האם כדאי לו להמר, או להישאר עם הבטוח כשבנט ראש הממשלה והוא בביטחון?

כל התזה עומדת על אקסיומה אחת פשוטה - אף פוליטיקאי לא מצביע להדחתו מתפקיד ראש הממשלה.

הכותב: ערן דיין מטנא עומרים שבדרום הר חברון כלכלן יועץ נדלן וחובב פוליטיקה