יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני: בעד ממשלת השינוי

יו"ר מועצת יש"ע בפגישה עם ח"כ ניר אורבך: "אני נותן לך את ברכת הדרך להצביע בעד ממשלת השינוי"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשפ"א

יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני: בעד ממשלת השינוי-ערוץ 7
ראשי המפלגות בממשלת השינוי
צילום: רענן כהן

יו"ר מועצת יש"ע וראש מועצת בעקבות הירדן דוד אלחייני נועד היום (ראשון) עם חבר הכנסת ניר אורבך מסיעת ימינה, והפציר בו לתמוך בממשלה החדשות בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.

"אני נותן לך את ברכת הדרך להצביע בעד ממשלת השינוי", אמר אלחייני לאורבך על פי הדיווח בגלי צה''ל.

עמדתו של אלחייני מעמידה במבוכה קלה את שאר חבריו - ראשי המועצות ביהודה ושומרון, חברי הליכוד, שתוקפים בחריפות את האפשרות שתוקם ''ממשלת שינוי'' עם מפלגות השמאל ורע''מ.

כזכור, אלחייני תמך במפלגתו של גדעון סער בבחירות האחרונות, הצהיר על עזיבת הליכוד ותקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפני הבחירות כתב אלחייני לתושבי בקעת הירדן: ''נתניהו עזב את ערכי הליכוד, אני לעולם אשאר נאמן לערכים של המחנה הלאומי. כשנתניהו מצהיר על שתי מדינות לשני עמים, כשנתניהו משרטט את גבולות מדינת הטרור הפלשתינית על 70% משטחי יו"ש, כשנתניהו לא מסדיר את ההתיישבות הצעירה ומקפיא את ההתיישבות, כשנתניהו הוליך שולל אותי ואת תושבי בקעת הירדן, הבטיח להחיל את הריבונות הישראלית בבקעה ולא קיים, זה לא ראש ממשלה ימני''.

בניגוד לדבריו של יו"ר מועצת יש"ע אלחייני, מנכ''ל המועצה יגאל דילמוני מודאג מהרכב הממשלה החדשה. בשיחה עם ערוץ 7 אמר דילמוני "אם המדיניות של שר הביטחון בני גנץ בנושא הבנייה ביהודה ושומרון תימשך, ואם רק הוא קובע את המדיניות כמו שפורסם, אז יקרה בדיוק מה שקרה להתיישבות הצעירה ומה שקורה עכשיו, שכבר חמישה חודשים לא מתכנסת ישיבת מת"ע ואנחנו צפויים פה חס וחלילה להקפאת בנייה".

"אני לא נכנס למניעים של בני גנץ – אני מתייחס לעובדות. העובדה היא שהסדרת ההתיישבות הצעירה נעצרה בגללו, למרות התחייבויותיו, והעובדה היא שחמישה חודשים אין ישיבת מת"ע כשזה נמצא על השולחן שלו. וכשאני מסתכל על מה שהיה ואני אומר אם זה מה שהולך להיות בעתיד אז זו הולכת להיות ממשלה מסוכנת להתיישבות ועדיף שלא תקום".

דילמוני ויתר בכירי ההתיישבות פועלים ככל יכולתם כדי לעצור את הקמת הממשלה יחד עם מפלגות השמאל ורע''מ. "אנחנו מודאגים מאוד ולכן אנחנו כאן בכנסת, אנחנו לא נהיה מוכנים שתהיה פה ממשלה שתקפיא בנייה, ותפגע בהתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זה קו אדום מבחינתנו. זאת לא תהיה ממשלה שנוכל להסכים איתה. אנחנו מבקשים שהדבר הזה ייעצר אחת ולתמיד ומיידית. הדבר הזה אסור שיקרה, אסור לתת לבני גנץ את המפתחות לבנייה ביהודה ושומרון".

על ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט אמר דילמוני: "אני חושב שמנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, אם הוא יהיה ראש ממשלה, הוא מודע לכח ולעוצמה של מועצת יש"ע ושל ההתיישבות בכלל. והם צריכים לקחת את זה בחשבון. אם הם יפגעו בהתיישבות, עדיף שלא יתחילו את זה בכלל. המעשים שלהם יקבעו".