הענקת הפרס לתמנו שטה
הענקת הפרס לתמנו שטהצילום: נגה מלסה

פרס מגן בגין למנהיגות ישראלית לשנת 2021 הוענק היום (ראשון) לשרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן).

הפרס הוענק לשרה תמנו שטה על "מנהיגות ועשייה יוצאת דופן למען מדינת ישראל והחברה הישראלית על כלל גווניה. השרה פנינה תמנו שטה שפרצה את הדרך עבור נשים רבות ומונתה לכהן כשרה הראשונה בת הקהילה האתיופית בממשלה, הובילה להישגים לאומיים בעלייה, קליטה ושילוב מיטבי''.

ועדת הפרס כתבה כי ''תמנו שטה זכתה במגן גם על פועלה ארוך השנים במאבק לקידום שוויון חברתי ותיקון עוולות למען אוכלוסיות מוחלשות ובמיקוד על הקהילה האתיופית''.

במעמד קבלת הפרס אמרה תמנו שטה: "בשבילי, לעמוד כאן היום ולקבל את פרס בגין למנהיגות ישראלית, כנכדה וצאצאית למנהיגיה הרוחניים של קהילת ביתא ישראל, הוא כבוד עצום. בגין ידע כבר אז שהמשימה החשובה ביותר היא לא רק לבנות מדינה אלא גם לבנות חברה חזקה, מגובשת ומאוחדת. צוואתו ההיסטורית של בגין לחבר בין מרכיבי החברה הישראלית והאומה היהודית היא גם שליחותי כנבחרת ציבור; לפעול לאחדות העם, המשך עידוד העלייה וקליטה טובה, להילחם בגזענות למען אוכלוסיות מוחלשות ומודרות ולהביאם לקדמת שולחן מקבלי ההחלטות".

את הפרס קיבלה השרה תמנו שטה במסגרת טקס חגיגי של מרכז בגין בירושלים בסימן 40 שנה להפצצת הכור העיראקי, במסגרת סימפוזיון בן יומיים שיעסוק במורשתו של בגין בהקשרים הסטורים ואקטואליים בדגש על היבטים מרכזיים במנהיגותו, דווקא על רקע ימים אלו בהם אנו רואים עליה באנטישמיות ומשבר דמוקרטי בעולם.

במסגרת הסימפוזיון יוקרן הסרט "המהפך" בהקרנת בכורה אודות רה"מ השישי מנחם בגין ז"ל, שהחל את המגעים להעלאת יהודי אתיופיה. בסרט משתתפת גם שרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו שטה שסיפרה על הערכתה לפועלו של בגין.

השרה תמנו שטה מסרה: "משפטו של בגין משנת 1977 - "הביאו לי את אחי יהודי אתיופיה" - חקוק בזיכרוני לנצח. מנחם בגין היה ראש הממשלה הראשון שראה בנו אחים ואחיות שחייבים להיות חלק מ-12 השבטים שחוזרים לישראל ובכך פרץ בקרב מקבלי החלטות את החסמים אשר עכבו את העלייה. "

עוד הוסיפה השרה וציינה: "את רוב המאבקים שהובלתי נגד אפליה וגזענות עשיתי משום שאני מאמינה בחברה הישראלית. אני מאמינה שרק כאשר נשכיל ליצור מרחב של שייכות והזדמנות שווה לכולם, רק אז נהיה חברת מופת. בימים אלו אני סוגרת שנה בתפקידי כשרת העלייה והקליטה של ישראל, אליו נכנסתי בתקופה שהעולם התמודד עם נגיף הקורונה. האתגר הגדול ביותר שלי היה לוודא ששערי ישראל יישארו פתוחים לעליה כל הזמן. מאז הקמת המדינה העלייה מעולם לא נעצרה, ואמשיך לפעול למען הגשמת חזונו של בגין – לפעול לעלייה מכל קצוות העולם".

הרצי מקוב, ראש מרכז בגין: ״במסגרת סימפוזיון בגין הראשון בחרנו להתמקד בנושא מנהיגות. מנחם בגין, מנהיג יחיד בדורו, שמנהיגותו התבססה על מערכת ערכים ועקרונות שתורגמו על ידו ביומיום למעשים, פעל רבות למען עקרונות כמו צדק, שוויון חברתי וחרות האדם. מגן בגין למנהיגות ניתן, לראשונה, השנה לשרה פנינה תמנו-שטה על פעילותה הציבורית למען צדק חברתי, שוויון ומאבק נגד אפליה.

''השרה פנינה תמנו-שטה עשתה היסטוריה כשרה הראשונה מקרב קהילת יוצאי אתיופיה, ועוד קודם לכן כאשה הראשונה שנבחרה לכנסת ממוצא אתיופי. משמעות היותה ראשונה ופורצת הדרך הופכת אותה לסמל ומודל למנהיגות עבור קהילת יוצאי אתיופיה בפרט והקהילה הישראלית בכלל״, דברי מקוב.