לוחמה פסיכולוגית: רשת אל-ג'זירה חשפה הערב (ראשון) תיעוד שטרם פורסם מהתקופה שבה גלעד שליט הוחזק בשבי ארגון חמאס ברצועת עזה.

שליט, שנחטף לרצועה ב-2006 והושב לישראל בעסקת שבויים כחמש שנים לאחר מכן, נראה בתיעוד מתאמן, מתגלח וכותב מאחורי הסורגים.

אחד החוטפים מספר על רגע החטיפה: "התחלתי לירות ולזרוק רימונים על פנים הטנק. הגענו לטנק, וכשהיינו קרובים לסוף יצא מהצריח חייל מפחד שמסר עצמו. קיבלנו פקודה לקחת אותו".

חמאס גם הציג הקלטה של אחד הנעדרים הישראלים לכאורה: "אני חייל ישראלי שנמצא בשבי של גדודי אלקסאם. אני מקווה שמדינת ישראל עדיין קיימת ותוהה האם מנהיגי המדינה חושבים על החיילים השבויים, האם הם דואגים להם ולשחרורם. אני מת כל יום מחדש, אני מרגיש תקווה להיות בקרוב בחיק המשפחה״.

סגן ראש הזרוע הצבאית של חמאס מרוואן עיסא אמר בריאיון לאל-ג'זירה: "במבצע האחרון היינו מאוחדים, פעלנו אל מול האויב במערכה למען ירושלים ואל-אקצא, ופעלנו גם בנושא עסקת חילופי השבויים".

מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום הגיב לסרטונים וההקלטות שפורסמו הערב: ''חמאס נמצא במצוקה לאחר המכות הקשות שספג במבצע 'שומר החומות' ועושה כאן ניסיון למניפולציה זולה ושקופה.

''ישראל מודעת היטב למצבם של הבנים הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה, ושל שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שחצו את הגבול בעודם בחיים. מדינת ישראל תמשיך לפעול בנחישות ובאחריות להשבת הבנים והאזרחים'', אמר בלום.

בכירים בישראל אמרו לעיתון ישראל היום כי ייתכן שיהיה אפשר להגיע בתוך שבועות או חודשים לפתרון סוגיית השבויים והנעדרים. האופטימיות הזהירה בישראל מגיעה לאחר שינוי המדיניות הישראלית בתום מבצע "שומר החומות", שבמסגרתו היא מתנה את המשך הליך ההסדרה בפתרון של סוגיית השבויים והנעדרים, ואף נוקטת מדיניות הומניטרית "בסיסית" בלבד עד להשבת הבנים הביתה.

ישראל מאפשרת להכניס לרצועת עזה דרך כרם שלום רק ציוד רפואי, מזון, תרופות ודלק לסקטור הפרטי, ודרך מעבר ארז מתאפשר מעבר של חולים לטיפולים מצילי חיים בלבד.

כל הכנסת ציוד נוסף אינה מתאפשרת, ובשלב זה ישראל מונעת באופן גורף גם יצוא של סחורות מרצועת עזה. סוגיית היצוא מטרידה מאוד את תושבי הרצועה, וכן גם לא מעט חברות ישראליות, לרבות רשתות אופנה, הממתינות בכיליון עיניים לסחורה מעזה.

ישראל מאפשרת לעצמה לנהוג כך לאור העובדה שמומחי מתאם פעולות הממשלה בשטחים קובעים באופן חד משמעי כי אין משבר הומניטרי ברצועה לאחר מבצע "שומר החומות", אם כי אין זה סוד כי המצב ההומניטרי ברצועה בכי רע ללא קשר לאירוע מלחמתי זה או אחר.

במהלך המבצע התמקד צה"ל בתקיפות ממוקדות של נכסים צבאיים של ארגוני הטרור ברצועה, והיקף התשתיות האזרחיות שנפגעו שואף לאפס. על פי ההערכות, למרות עוצמת התקיפות בעזה, הנזק שנגרם ברצועת עזה הוא רק עשירית מהנזק שנגרם לרצועה לפני שבע שנים במהלך מבצע צוק איתן.

במערכת הביטחון מעריכים כי מלבד הפגיעה בתשתיות הצבאיות, הסוגיה המטרידה ביותר את ראשי חמאס כעת היא העובדה שתהליך ההסדרה בין ישראל לחמאס פסק.

כזכור, גם לפני מבצע "שומר החומות" התנתה ישראל את ההתקדמות בתהליך ההסדרה בפתרון של סוגיית השבויים והנעדרים, השבת גופותיהם של סמ"ר אורון שאול ז"ל וסגן הדר גולדין ז"ל והחזרתם ארצה של שני האזרחים הישראלים המוחזקים ברצועה.

בישראל ידעו טרם המבצע כי לשם השבתם יידרש שחרור אסירים, ולפני כמה שבועות אף דווח כי חלה התקרבות במשא ומתן בין הצדדים בנושא. האופטימיות הזהירה בישראל כעת נובעת משינוי המדיניות ההומניטרית בעקבות המבצע והעובדה שחמאס מעוניין להציג הישגים לאוכלוסייה האזרחית.