בני משפחת גואטה בבית המדרש
בני משפחת גואטה בבית המדרש צילום: יחצ ישיבות ההסדר

במלאות 30 ימים להירצחו של יהודה גואטה הי"ד, תלמידי הישיבה הגבוהה באיתמר התכנסו המשפחה ותלמידי הישיבה לאזכרה ולהנחת אבן פינה לספריה וכיתת לימוד חדשה הנבנות בימים אלו.

באירוע השתתפו בני משפחת גואטה, ראש הישיבה הרב יהושע ון דייק, מנכ"ל הישיבה אלעד רבינוביץ, ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, רב המועצה וראש ישיבת ההסדר אלון מורה הרב אליקים לבנון, רב הישוב איתמר הרב דניאל לונצר וכן מח"ט שומרון אל"מ רועי צוויג.

אביו של יהודה הי"ד, אלישע גואטה, נשא דברים על חשיבותה של ארץ ישראל וקדושתה. במהלך דבריו סיפר אלישע גואטה על בוסתן של תושב הישוב איתמר אסף קידרון שיהודה נהג להגיע אליו מדי שבוע כשעה על מנת לעבוד אצלו ובסוף אף ללמוד פיסול באבן, ובסוף דבריו ניגש ראש הישיבה הרב ון דייק והעניק לו מתנה מהישיבה, מזוזה חדשה לבית שקידרון חצב במיוחד למען המשפחה.

ראש הישיבה הרב ון דייק אמר כי "לעומת הרוע והאכזריות שבצד האויב, אנו נעסוק ביותר לימוד יותר אהבה ויותר מידות טובות. עם ישראל הצטיין במידת הרחמים שיש לו, אך מול אויב אכזר חייבים להשתמש במידת האכזריות שאינה אופיינית לנו, כי מול מחבלים אכזריים אין ברירה אלא להשיב בשפה שהם מבינים, שהרי מי שמרחם על אכזריים סופו שמתאכזר על רחמנים.

''לפעמים צריך ומוסרי להשתמש במידת האכזריות מול אויבינו, אך אנו עושים זאת מהכרח. הסמל המאפיין אותנו הוא אהבה נתינה חסד רחמים וחמלה. לכן חשבנו שההנצחה והעלאת הזיכרון של יהודה הי"ד, היא ראשית כל תוספת בנייה למוסד התורה. אני חושב שזו תהיה נחמה גדולה. לצערנו כל חדר לימוד בישיבה שלנו קרוי על שם מישהו שנפל על קידוש השם וכיום אנו מוסיפים נדבך נוסף לזכרו של תלמידנו הקדוש. אנו מאמינים בני מאמינים, והאויב לא ישבור את אמונתנו. כנגד כל מכה רק נוסיף בנין וצמיחה, ואין כמו תורת ארץ ישראל המחזקת אותנו ונותנת לנו כוח ותקווה", אמר הרב ון דייק.

ראש המועצה אזורית שומרון יוסי דגן אמר: "המקום בו אנו מניחים את אבן הפינה לספריה בישיבה הקדושה באיתמר, הוא תשובתנו הניצחת לדורשי רעתנו. אני מבקש לחזק את הישיבה המופלאה והקדושה הזו, שמביאה לכאן תלמידים מכל רחבי הארץ. בסוף, העתיד של האזור נבנה על ידי משפחות בני התורה שיוצאים מכאן עם התורה הנפלאה שמקבלים מהרבנים כאן, מיישבים את היישוב וממלאים את גב ההר. זו הנקמה שאנחנו כאזרחים יכולים לעשות- הם באו להוריד חיים ואנחנו ב"ה נוסיף חיים, תורה ובתים".

צילום: ישיבת איתמר מבית איגוד ישיבות ההסדר
צילום: ישיבת איתמר מבית איגוד ישיבות ההסדר