גנץ אישר את המלצות ועדת פרס ביטחון ישראל לשנת 2021

הפרס יוענק על ידי נשיא המדינה ראובן ריבלין לארבעה פרויקטים מצטיינים של המוסד, צה"ל, שב"כ, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשפ"א

גנץ אישר את המלצות ועדת פרס ביטחון ישראל לשנת 2021-ערוץ 7
טקס פרס ביטחון ישראל בשנה שעברה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

שר הביטחון, בני גנץ, החליט לאשר את המלצות ועדת פרס ביטחון ישראל, להעניק השנה (תשפ"א) ארבעה פרסים לפרויקטים ופעילויות שתרמו לביטחון המדינה ולשמירה על עוצמתה ויתרונה האיכותי בשדה הקרב, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המבצעי.

השר גנץ התקשר לזוכים ועדכן אותם. בוועדת הפרס חברים מזכיר הוועדה אשר וגנר, יו"ר הוועדה גדעון פרנק, וחברי הוועדה אלוף (במיל') אהרון זאבי פרקש ופרופ' יצחק קלזון.

את פרס ביטחון ישראל יעניק נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, בטקס חגיגי בבית הנשיא ב-29 ביוני בהשתתפות שר הביטחון ובכירי מערכת הביטחון.

הפרויקטים הזוכים (בסדר אקראי):

פרויקט שהוגש ע"י אגף המודיעין. במסגרת הפרויקט הוקנתה לצה"ל ומערכת הביטחון יכולת ייחודית פורצת דרך ויוצאת דופן. יכולת זו מעניקה לצה"ל תוספת יכולת משמעותית.

פרויקט שהוגש ע"י מפא"ת במשרד הביטחון, בשיתוף עם רפאל, התעשייה האווירית וחיל האוויר. במסגרת פרויקט זה, שנמשך מעל עשור, התמודדו המפתחים עם פערי ידע טכנולוגיים חסרי תקדים ונאלצו להתמודד עם חוסר וודאות ללא יכולת להישען על פיתוחים דומים.

פרויקט שהוגש ע"י אגף התקשוב בצה"ל בשיתוף עם מלמ"ב במשרד הביטחון, מערך הסייבר הלאומי, המוסד, שירות הביטחון הכללי ואגף המודיעין. פרויקט זה נועד לייצר הגנה קיברנטית מערכתית, מפני איום התקיפה בסייבר אשר הפך לאיום משמעותי ויום יומי במהלך השנים האחרונות.

פרויקט שהוגש ע"י אגף המודיעין בשיתוף חיל האוויר, מפא"ת, רפאל, תע"א והמוסד. במסגרת פרויקט זה הושגה יכולת מקצועית, ייחודית ומשמעותית של צה"ל. הקניית יכולת זו לצה"ל נבעה מפריצות דרך ופיתוחים ייחודיים וייעודיים תוך הפגנת תעוזה, חזון, נחישות ויצירתיות פרי עמלם ושילובם של הגורמים המעורבים.

שר הביטחון גנץ: "מערכת הביטחון הישראלית הוכיחה גם השנה יכולות טכנולוגיות, ופתרונות יוצאי דופן- מול אתגרים יוצאי דופן שמולם עומדת מדינת ישראל. באוויר, בים, ביבשה ובסייבר- הטכנולוגיה הישראלית, ושילוב הזרועות בין התעשייה הביטחונית, צה"ל וארגוני הביטחון, הם אבן יסוד בתפיסת הביטחון שלנו. אני מברך את הזוכים בפרס, ומודה להם על ההשקעה, המסירות, היצירתיות והבחירה שלהם לשרת את ביטחון ישראל."

על הענקת פרס ביטחון ישראל החליט ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, דוד בן גוריון, שרצה להעניק ביטוי לתרומת אנשי המחקר והפיתוח לביטחון מדינת ישראל. הפרס נקרא על שמו של אליהו גולומב ז"ל, המפקד הבלתי מוכתר של ארגון 'ההגנה', שהשנה מציינים 100 שנה להיווסדו.

בין הפרויקטים שזכו בפרס ביטחון ישראל בעבר, ניתן לציין את העוזי, הגליל, מטוס הכפיר, טיל הגבריאל, טיל הפופאי, טנק מרכבה סימן 3, משפחת טילי אוויר- אוויר של רפאל החל משפריר (בשנות ה- 60) וכלה בפיתון 4 (בשנות ה- 90), מערכות ההגנה מפני טילים- ה'חץ', מיירט ה'חץ 3', 'כיפת ברזל', מערכת 'מעיל רוח' להגנה אקטיבית על טנקים ונגמ"שים מפני ירי טילי נ"ט, מערכת צי"ד, פרויקט גילוי המנהרות, הפריצה לארכיון הגרעין האירני ועוד.