בנט עם סער ולפיד
בנט עם סער ולפיד צילום: רענן כהן

בעוד הממשלה החדשה מתהווה, העבירו בכירים בגוש השינוי מסר לבכירים בממשלו של ג'ו ביידן בארה"ב, שבכוונתם לחדש את המו"מ המדיני לקידום תוכנית שתי המדינות מיד עם כינון הממשלה החדשה, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

לדברי הבכירים, דברים ברוח זאת הועברו גם על ידי שר הביטחון גנץ לגורמים שעימם נפגש במהלך ביקורו בארה"ב בסוף השבוע.

המהלך התבצע מבלי שעודכן בו ראש הממשלה המיועד ויו"ר ימינה נפתלי בנט. בלשכת בנט הודו אמש ש"אינם מכירים מסרים כאלה".

אם התוכנית תצא לפועל, יתחדש המו"מ המדיני בין ירושלים לרמאללה אחרי כעשור של קיפאון בימי שלטון נתניהו. עד כה נמנע ביידן עצמו מלהתייחס ישירות לנושא, בטענה כי עודנו עורך התייעצויות בטרם יכריע בסוגיה.

אלא שבישראל יש מי שכבר לא מוכן לחכות. בין שרי הממשלה הבאה המסתמנת יש רוב גדול שמעוניין בחידוש התהליך המדיני שנעצר לפני שנים, ובהם השרים ממפלגות יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ.

המסר שהועבר לאמריקנים לא אמור להפתיע בכירים בדרג המדיני הנוכחי, וזאת משום ששרים מיועדים רבים ממפלגות אלה כבר הכריזו בגלוי על כוונתם. השר המיועד מטעם מרצ לכהן כשר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ עיסאווי פריג', כבר הודיע שהדבר הראשון שיעשה לאחר שיושבע לתפקידו יהיה לנסוע לרמאללה לפגישה עם אבו מאזן. לאחר שדבריו עוררו תסיסה בקרב הצד הימני בממשלה המסתמנת, הבהיר פריג' כי יבדוק ויקיים התייעצות בטרם יעשה זאת.

נתניהו התייחס בישיבת הליכוד לאפשרות שבקרוב יחלו לחצים אמריקניים לחזור לשולחן המו"מ ואמר: "זו ממשלה שלא תוכל לעמוד מול הדרישה האמריקנית להקפיא את הבנייה ביו"ש ובירושלים, ובלחצים לעקירה, הקפאה והקמה מחדש של קונסוליה אמריקנית לפלסטינים בלב ירושלים".