ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: Miriam Alster/Flash90

שר האוצר, ישראל כ"ץ, התייחס הבוקר (שני) בפתח הדיון בועדת הכספים לסוגיית הפיצוי לעסקים שנפגעו בערים המעורבות במהלך המהומות סביב מבצע שומר החומות.

"זה דיון חשוב מאוד לכל מי שנפגעו בסבב הלחימה האחרון, יש את הפיצוי הישיר – בעניין הזה אנשי מס רכוש, רשות המיסים עשו עבודה יוצאת מהכלל, מהרגע הראשון, ליווי בזמן אמת. ביקרתי כמעט בכל הערים שנפגעו, ראיתי שהדברים נפגעים. ישבתי לראות באיזה נושאים אנחנו יכולים לסייע ואנחנו עושים זאת", אמר השר.

"לעניין הפיצוי העקיף שנידון פה, יש חוק עד 7 קילומטר, יש נורמה שנקבעה עד 40 קילומטר בצוק איתן ומבצעים אחרים, לכן זה היה מובן מאליו. הייתה סוגיה אחת שהייתה חריגה לעומת פעמים קודמת, וזו הנחיית פיקוד העורף לא קיים לימודים עד 80 קילומטר, ולכן שקלתי והחלטתי להוסיף את מסלול השכר בין 40 ל-80 קילומטר, שמי שנעדר בטווח הזה המעסיקים ששילמו לו את השכר, יכלו להיכנס למסלול שכר. זו נקודה מאוד חשובה שיכולה לאפשר את מתן הפיצויים במסלול הזה", הוסיף כ"ץ.

השר סיפר, "בנוסף קיימתי דיונים וחשבתי שצריך לקבוע כללים מיוחדים לערים המעורבות, לגבי הפיצוי הישיר זה הוגדר כפעולות איבה. חשבתי שמלבד הפיצוי הישיר יש צורך גם בפיצוי עקיף, הקריטריון שגיבשנו –עסק שנפגע תוך כדי ימי המבצע והיה סגור 7 ימים ומעלה, הוא זכאי גם לפיצוי העקיף, על מנת לאפשר את זה גם בערים המעורבות, קבעתי שזה יהיה בכל ישוב. אותה הסמכה שיש לשר לעשות זאת באופן כללי, חשב נציג היועמ"ש מאיר לוין שזה לא אפשרי. אם היה ניתן באופן חוקי, הייתי מבקש לעשות את זה, אם צריך לחוקק, אזה שהכנסת תחוקק את זה במהירות"

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, תקף את ההנחייה, "למה בעל החנות או העסק בעכו שהיה סגור, בין אם הוא יהודי או ערבי, למה אי אפשר לפצות אותו בפיצוי שהשר הציע?! היועמ"ש אמר ונעבור לדום? אני רוצה להעביר את זה".