כתב אישום נגד מבצעי "הלינץ' בבת ים"

כתב האישום נגד השלושה כולל עבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, גניבה ממניע גזעני, חבלה בכוונה מחמירה וחבלה במזיד ברכב

ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשפ"א

כתב אישום נגד מבצעי "הלינץ' בבת ים"-ערוץ 7
שוטרים בבת ים
צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז ת"א הגישה הבוקר (שני) לבית משפט המחוזי בעיר כתב אישום כנגד דוד בוטיאר (35), שי שמחון (40) ויעקב כהן (31), שהשתתפו באירוע שזכה לכינוי "הלינץ' בבת ים".

כתב האישום נגד השלושה כולל עבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, גניבה ממניע גזעני, חבלה בכוונה מחמירה וחבלה במזיד ברכב כל אחד על פי חלקו

על פי כתב האישום, ב-12 במאי החלה התארגנות שפורסמה ברשתות החברתיות לפגוע באזרחים ערבים ובעסקים בבעלות אזרחים ערבים בטיילת בבת-ים.

לאור הפרסומים, בשעות הערב הגיעו עשרות פורעים לרחוב בן גוריון בבת-ים, הפורעים החלו לנפץ חלונות של בתי עסק בבעלות אזרחים ערבים ובין השאר, ניפצו את חלונות המסעדה 'שווארמה סהרה' ובזזו אותה. כמו כן, קראו קריאות חוזרות ונשנות לפגיעה בערבים. באותה העת צפו בפורעים בוטיאר וכהן ובסמוך לכך הגיע שמחון לאזור.

בסביבות השעה 21:30 הגיע הנפגע עם רכבו אל הטיילת ועצר את רכבו בפקק תנועה, כאשר אחד הפורעים, ניגש אליו ושאל אותו האם הינו ערבי. הנפגע השיב בחיוב ובתגובה הוטח לעברו אגרוף ממנו הצליח לחמוק, תוך שהתוקף צועק "הנה הערבי, הנה ערבי".

הנפגע שחש בסכנה, ניסה לברוח מהפורעים ונסע ברכבו לאחור, בעת שעשרות פורעים רודפים אחריו וצועקים "ערבי, ערבי", אך התנגש ברכב שעמד מאחוריו. בעקבות זאת, ניסה לברוח בנסיעה מהירה קדימה אך התנגש ברכב נוסף ולא היתה לו דרך מילוט.

לאחר ההתנגשות, הטיח כהן כוס ברכבו של הנפגע ובעט ברכב. בהמשך לכך, תקפו הנאשמים את הנפגע יחד עם עשרות אחרים. התוקפים הוציאו אותו בכוח מהרכב, חשמלו אותו בשוקר, הפילו אותו לרצפה והיכו אותו באגרופים, בבעיטות ובאלה טלסקופית.

הנפגע ניסה לקום והופל שוב, והתוקפים המשיכו להכות אותו בעצמה. בעוד הנפגע שוכב על הקרקע שמחון היכה במכות אגרוף בראשו ובעט בפלג גופו העליון, בוטיאר בעט בראשו ובצווארו וכהן בעט בפלג גופו העליון. תקיפת הנפגע הופסקה על ידי עוברי אורח, אשר הגנו עליו והרחיקו את התוקפים. בעת שהנפגע הובהל לאמבולנס על אלונקה, ניסה כהן לתקוף אותו באמצעות ידו, אך נהדף על ידי אחד הנוכחים.

לאחר התקיפה, הפורעים וביניהם שמחון חבלו ברכבו של הנפגע, ניפצו את שמשות הרכב, שברו את המראות וניסו לעקור את דלתות המכונית. הפורעים היכו ברכב באלות ובבעיטות, זרקו חפצים ואופניים על הרכב וגנבו רכוש מהרכב.

כתוצאה ממעשיהם של התוקפים והנאשמים, נגרמו לנפגע חבלות חמורות בגופו: שברי ריסוק באף, שברים בארובות העין, שברים בשיניים, חתכים עמוקים בפנים ובראש, שטפי דם בפנים ובראש. בנוסף, נגרמו למתלונן חבלות וחתך בחזה אשר יצרו חזה אוויר וכן נגרמה לו בצקת בגרון.

לאחר האירוע נכנס בוטיאר למסעדה הפרוצה יחד עם פורעים נוספים וגנב פחיות שתיה ללא הסכמת הבעלים.

בבקשת המעצר עד תום ההליכים נאמר כי: "אופי העבירות המיוחסות למשיבים ונסיבות ביצוען, לרבות העובדה כי המעשים נעשו כחלק מגל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ, על רקע לאומני – גזעני ... - מלמדים כי קיים יסוד סביר לחשש שהמשיבים יסכנו את ביטחון הציבור."

על פי כתב האישום בוטיאר הואשם במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, גניבה ממניע גזעני; חבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני; שמחון הואשם בחבלה בכוונה מחמירה וחבלה במזיד ברכב וכהן הואשם בחבלה בכוונה מחמירה.