רן כוכב (רנכו)
רן כוכב (רנכו)צילום: דובר צה"ל

תת-אלוף רן כוכב (רנכו) נכנס לתפקידו כדובר צה"ל החדש, במקומו של תת-אלוף הדי זילברמן, אשר כיהן בתפקיד כשנה ותשעה חודשים ומונה לנספח ההגנה בוושינגטון.

סרן במיל' הרב אביעד גדות מארגון תורה לחימה מספר לערוץ 7 מדוע דובר צה''ל בתפקידו כיום לא תורם לחיזוק רוח הלחימה של צה''ל, ומדוע על מערך הדוברות כולו להתחיל לדבר רק אמת.

"אנחנו חושבים שבמצב היום של צה"ל שיש לו יכולות טכנולוגיות גבוהות ויכולות לחימה מהגבוהות בעולם, הפער המרכזי היום הוא התודעה, רוח הלחימה", אמר הרב גדות. "גוף כמו דובר צה"ל שעוסק בתודעה מתווך בין עם ישראל לצה"ל, חובתו לחזק את רוח הלחימה ולדווח לעם ישראל מה קורה בצבא.

''אנחנו חושבים שהיום יחידת דובר צה"ל נמצאת בפער מאוד גדול בנקודה הזאת של אמירת אמת ושיקוף המציאות בצה"ל לציבור".

הרב גדות מקווה שיחידת דובר צה"ל תעשה את התיקון הזה, כלשונו, ''היום קיימים פערים מאוד גדולים שהתחילו אצל דוברים קודמים. יש פה בעיה עמוקה שנמשכת שנים. המכון הישראלי לדמוקרטיה כבר הצביע על כך שיש ירידת אמון דרסטית מאוד בציבור הישראלי כלפי צה"ל".

לאחרונה יצאתם נגד השימוש במילה 'סוכל' במקום 'חוסל' כלפי חיסול מחבלים, למה זה כל כך מפריע? נשאל גדות ומשיב: "זו נקודה שבהחלט מצביעה על בעיית רוחב. מדובר פה בשינוי עמוק שבו מיטשטשת המשימה המרכזית של הצבא- לחסל את האויב, כנראה זה בהשפעת הוראות הפתיחה באש".

גדות נשאל על סוגיית המגדר שתפסה חלק נרחב בשיח בישראל ואמר כי "מי שפותח עיתון במדינה יכול להתרשם שכל לוחם שני הוא אישה. דובר צה"ל קידם לוחמות. האג'נדה הזאת עברה את הגבול כאשר לוקחים קצינה והופכים אותה לפרזנטורית. אנחנו כארגון סייענו ללוחמת שדובר צה"ל עשה עליה סיבוב בניגוד גמור לעמדת הצנזורה הצבאית".