מכון צומת מוציא בימים מדריך בנייה חדש, שמסביר ומפרט מהן הבעיות ההלכתיות הנפוצות בבנייה של ימינו, ומציג את הפתרונות הקיימים המוצעים על-ידי מחלקת המחקר והפיתוח של צומת.

הבנייה כיום משולבת בטכנולוגיות חדשניות רבות, כך שהדיירים החדשים עלולים להפעיל מערכות חשמליות בשבת מבלי שהם מודעים לכך. המדריך נועד לשימוש הציבור הרחב, כמו גם יזמים, מהנדסים וקבלנים המעורבים בתהליכי התכנון והבנייה, בעיקר בגלל הצורך לוודא שכל המערכות המותקנות בבניין מותאמות לשבת. 

ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל, סיפר בראיון לערוץ 7 על הצורך בכשרות לבית בעידן המודרני, צורך שהלך וגדל עם התפתחות הטכנולוגיה השימושית המקיפה את חיינו בבתים, בין השאר בשל גובהם של הבתים ומגדלי הדירות המחייבים משאבות להעלאת מים לגבהים מעבר לייצור המים המותפלים המתרחש בעיקר בשבתות, כניסה לבתים גם היא כרוכה בקודן ובמערכת חשמלית מיוחדת, כך גם אישור המעלית כמעלית שבת מחייב השגחה וכשרות ועוד ועוד.

הרב פרל קובע כי ניתן להשתמש בכל הטכנולוגיה המתקדמת ועם זאת לשמור על מנוחת השבת, ובהמשך הדברים הוא מציג כמה דוגמאות לפתרונות הטכנולוגיים-הלכתיים המאפשרים שמירת שבת גם בעידן הנוכחי.

המכון, מספר הרב פרל, מתחיל ליצור קשר עם קבלנים, אם כי לפי שעה לא מדובר במספר רב של קבלנים, לדברי הרב פרל משום שאין לכך ביקוש מספיק. "ככל שהמודעות תגבר בציבור, כך גם היזמים והקבלנים ידרשו פתרונות, וכבר היום יש לא מעט פרויקטים שמבוצעים עם ליווי צמוד שלנו".

הרב פרל מדגיש כי הקבלנים והיזמים שעומדים בקשר עם המכון ומתנהלים בליווי אנשי המכון עושים זאת ברצינות רבה משום שהדרישה מגיעה מהלקוחות.

עוד מספר הרב פרל על ההתעניינות הנמשכת גם כיום, לאחר שנים של עיסוק הלכתי בסוגיה זו, בשאלת כשרות מכונות הגילוח. הרב מספר על מאמר מקיף העוסק בסוגיה לאחר מחקר הלכתי מעמיק וייצא לאור בכרך הקרוב של 'תחומין'.

הרב מספר על סרטון סודי שהוקרן בפניו ובפני הרב כותב המאמר על ידי פיליפס, סרטון שהוקרן פעם אחת או פעמיים בלבד בהילוך איטי על מנת לבחון את הסוד המקצועי של מכונות הגילוח של החברה. בתום החקירה של הדברים התברר שאין הבדל בין שיטת הגילוח במכונות החברה וכולן עומדות במבחן הכשרות. עם זאת יש המבקשים מהמכון לבחון את דגם המכונה שבידיהם והמכון אכן מבצע את הבדיקה, אך עד כה לא נמצאו מכונות בלתי כשרות של החברה.

הרב פרל מספר על קשר הדוק וטוב של המכון עם הצבא, המשטרה וכמעט כל בתי החולים בארץ מתוך הבנה שגם כשמדובר בפיקוח נפש השאיפה היא לצמצם את חילול השבת ככל הניתן.