יאיר לפיד ונפתלי בנט
יאיר לפיד ונפתלי בנט צילום: דוברות

ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת לפיד-בנט: ראשי הממשלה המיועדים סיכמו ביניהם כי ההסכמים הקואליציוניים ייחתמו בין המפלגות ימינה ויש עתיד, ובין שאר המפלגות למפלגת יש עתיד.

ההסכם הקואליציוני בין ימינה ויש עתיד יהווה ״הסכם גג״ שיחייב את כלל סיעות הקואליציה, ויצורף כנספח לכל ההסכמים. ההסכמים שנחתמו בין יש עתיד למפלגות השונות, מחייבים את המפלגות החותמות.

צירוף סיעות נוספות לקואליציה לאחר הקמת הממשלה ייעשה בהסכמת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי.

למסמך קווי היסוד של הממשלה לחצו כאן

על פי התחייבותם למנסור עבאס, בנט ולפיד התחייבו לפנות ליועמ"ש כדי לבטל את כל הקנסות והעיצומים על בנייה בלתי חוקית, תוקפא אכיפה לכמעט ארבע שנים ותוקפא הריסה של הצווים הקיימים לכל הבתים בנגב שהוקמו עד תחילת השנה. עבאס ימנה סגן שר ויקבל חצי מיליארד שקל לחלוקה על פי ראות עיניו.

בהסכם הקואליציוני בין לפיד לבנט הוכנס סעיף שקובע כי אם הממשלה תיפול בהצעת אי אמון, בנט לא יוכל לכהן בכל ממשלה שתקום.

חוק יסוד הכנסת יתוקן כך שיורחב החוק הנורבגי בהקצאה אחת נוספת לכל מדרג, כלומר: בסיעה המונה 6 ח"כים יוכלו להתפטר 3 מהם, בסיעה המונה 7-9 ח"כים יוכלו להתפטר 4 מהם ובסיעה המונה 9 ח"כים ומעלה יוכלו להתפטר 5 מהם. החוק יחול על שרים וסגני שרים.

במליאת הממשלה ובוועדות השרים יידונו נושאים שהעלאתם תיקבע בהסכמה ע"י ראש הממשלה המכהן וראש הממשלה החליפי, כאשר לשניהם תעמוד זכות וטו הדדית.

לפי ההסכם, כח ההצבעה במליאת הממשלה ובוועדות השרים יהיה שווה בין שני הגושים. בנוסף נקבע כי לכל ראש ממשלה תהא אחריות מיניסטריאלית לשרי הגוש שלו.

בנט ולפיד קבעו בהסכם הקואליציוני שימונה רב ראשי מהציונות הדתית, ולמפלגת ימינה תהיה זכות וטו על כל הנושאים בתחומי דת ומדינה.

וועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) יכהנו 12 חברים שיחולקו שווה בשווה בין שני הגושים. ראש הממשלה המכהן יקבע את סדרי הדיון ונושאיו.

לפי ההסכם הקואליציוני, מפלגת העבודה מקבלת אגף חדש ל״התחדשות יהודית״ במשרד התפוצות.

גדעון סער יהיה סגן ראש הממשלה ולדרישתו הממשלה תחליט על פיצול תפקידי היועמ''ש ועל תכנית למניעת השתלטות על שטחי סי. השמאל יכול להצביע נגד ולפיד לא מחויב להצביע בעד.

לפי ההסכם, יקודם חוק שמוציא לצינון כפוי של ארבע שנים מי שכיהן כראש הממשלה שמונה שנים.

בני גנץ הופך מראש הממשלה החליפי לסגן ראש הממשלה ושר הביטחון. בהסכם עם כחול לבן נקבע כי הצעד הראשון של הממשלה יהיה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון.

מהליכוד נמסר בתגובה: ''בנט, שרימה את בוחריו והעביר קולות מימין לשמאל רק כדי למנות את עצמו לראש ממשלה עם 6 מנדטים, רוצה עכשיו לבטל את בחירתם של מיליוני אזרחים ולהיפטר מהמנהיג החזק של הימין באמצעות חוקים דיקטטוריים שנהוגים רק באיראן, סוריה וצפון קוריאה. בנט עשה הכול כדי להסתיר את ההסכם עם רע"מ - הסכם מזעזע ובו מכירת חיסול של הנגב לתנועה האיסלמית, וראשות ועדת הפנים בכנסת למנסור עבאס''.

במפלגת הציונות הדתית תקפו בחריפות את ההסכמים הקואליציוניים: ''נפתלי בנט באובדן עשתונות ערכי מוחלט, לא עוצר באדום בדרך להיות ראש ממשלה לא לגיטימי עם שישה מנדטים. ההסכמים חושפים מכירת חיסול של הנגב והגליל, פגיעה בזהות היהודית של המדינה ועיוות קשה של הדמוקרטיה ורצון העם.

''עוד לא מאוחר לעצור את זה. דרוש גיבור אחד עם מצפן ומצפון שיפתח עמוד שדרה ערכי ויודיע על התנגדותו, ואז במקום הקמת ממשלת שמאל הזוי ותומכי טרור תקום ממשלה לאומית'', הוסיפו בסיעת הציונות הדתית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו