קביעת המזוזה
קביעת המזוזה צילום: דוברות כלא בוטירקה

בית הכנסת בכלא 'בוטירקה' שבמרכז מוסקבה, שנפתח לפני עשור לטובת האסירים היהודים הכלואים בו, עבר שיפוץ משמעותי ונחנך מחדש במעמד רבה של רוסיה הרב ברל לזר.

האסירים היהודים מגיעים לבית הכנסת לתפילות, שיעורים, הנחת תפילין ועריכת חגי ישראל ומועדיו, בהובלת שליחי חב"ד במוסקבה.

בית הכלא בוטירקה המוכבר גם בשמו בוטירסקי, הוא הוותיק ביותר ברחבי רוסיה, והוא פעיל זה כ-250 שנה ברציפות. חשובי החסידים נכלאו במקום ב'עוון' הפצת תורה וחסידות.

כעת, לאחר אותן שנים אפלות וקשות, נערכת במקום פעילות יהודית חסידית, ובעקבות בית כנסת זה, נפתחו בהמשך עוד מספר בתי כנסת בכמה בתי כלא ברחבי רוסיה, ופעילות הסיוע לאסירים נערכת במשך כל ימות השנה.

לקראת האירוע, הגיע רבה הראשי של רוסיה הרב ברל לזר שנפגש עם מנהל הכלא, סגניו וסגל חברי ההנהלה, הודה להם על השיפוץ ועל ההשקעה לחיזוק רוחם של האסירים בכלל ועבור היהודים בפרט.

משם המשיכו אל בית הכנסת המשופץ לקביעת מזוזה במעמד מרגש בהשתתפות האסירים, והללו גם הניחו תפילין ושמעו מהרב דברי חיזוק ועידוד, ואף קיבלו ספרים ללימוד בתרגום לרוסית.

במעמד השתתף גם רב השב"ס הרב אהרן גורביץ, העומד בקשר רצוף במשך כל השנה עם הנהלת בתי הכלא ברוסיה. כמו-כן, השתתפו במעמד גם השלוחים, המבקרים באופן קבוע בכלא זה, לעריכת סדרי פסח ושאר פעילות יהודית למען האסירים היהודיים שבו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו