פרופ' חיים כהן
פרופ' חיים כהן צילום: דוברות בר אילן

במחקר בין לאומי שהתקיים במעבדתו של פרופ' חיים כהן מהמעבדה לחקר הזיקנה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן, ונעשה על ידי הדוקטורנט עשהאל רויכמן, נמצא המנגנון המאפשר הארכת חיים בריאים ב-30% ביונקים.

המחקר המלא התפרסם בכתב העת המדעי הנחשב Nature Communications.

עם העלייה בגיל אנחנו מפתחים את תסמונת השבריריות , frailty syndrome הכוללת תשישות, חוסר פעולה וחולשה כללית ומאפיינת שליש מאוכלוסיית הזקנים. למעשה, מניעת התסמונת בזקנים הוגדרה כיעד מרכזי של המכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIA/NIH).

המעבדה של פרופ' חיים כהן התגייסה למשימה במטרה למצוא פתרון לבעיה שמטרידה קשישים רבים ואת הרשויות המתמחות.

פרופ' חיים כהן, ראש מרכז סגול לחקר ההזדקנות הבריאה באדם, מאוניברסיטת בר-אילן סיפר על הדרך שנעשה המחקר: "במחקר הנדסנו עכברים שמבטאים את הגןSIRT6 ברמה גבוהה והראנו שתוחלת החיים שלהם עלתה ב-30% בממוצע. הדבר דומה לאדם שבמקום לחיות 90 שנה יחיה כעת כמעט 120 שנה. הארכת החיים נצפתה בזכרים ובנקבות ומה שהלהיב במיוחד הייתה העובדה שגם בגיל זיקנה החיות הראו שיפור בריאותי ניכר במגוון מחלות תלויות גיל, כגון הפחתה ברמות כולסטרול, מניעת סרטן ושינויים בהרכב הדם שמתרחשים בזיקנה. מעבר לכך, החיות הראו פעילות נמרצת והתנהגו כמו חיות צעירות ולא פיתחו את תסמונת השבריריות.

"החלבון שמצאנו מפעיל את תגובת הגוף שנמצאת בדיאטות מאריכות חיים. ממצא זה יחד עם ממצאים קודמים שלנו מראה שהחלבון SIRT6 מאט את קצב ההזדקנות ואם נדע להפעיל אותו באדם, נוכל להאריך את חיי האדם הפעיל והבריא. יש לכך משמעויות פורצות דרך על האתגרים של החברה האנושית בעידן המודרני, החל בבריאות וכלה בהשפעה העצומה על כלכלת העולם".

במחקר נעשה שימוש במגוון שיטות ביוכימיות ואנליזות מטבוליות דרכן פוענח המנגנון שדרכו החלבון מאפשר הזדקנות בריאה או במילים אחרות "צעירות מאוחרת". במחקר מצאו שחיות זקנות מאבדות את היכולת ליצור אנרגיה כאשר חסרים מקורות אנרגיה חיצוניים כמו בצום. מאידך, החיות שהונדסו עם הגן החדש שנמצא במעבדה בבר-אילן, שמרו על יכולת יצירת אנרגיה משופרת ממאגרים אחרים בגוף, כגון פירוק שומנים ולקטט. על ידי כך, הן יצרו סוכר ששימש לאנרגיה בשריר ובמח.

על סמך הממצאים ממעבדתו של פרופ' חיים כהן מפתחות תרופות להארכת תוחלת החיים הבריאים בבני אדם.