סיור בישיבות החרדיות
סיור בישיבות החרדיותצילום: דוברות המשטרה

עשרות צוערי קורס קציני משמר הגבול ביקרו בישיבת חברון ובבית המדרש של חסידות בעלז בירושלים.

בתקופת מגפת הקורונה נוצרו עימותים שונים שהמכנה המשותף של רובם היה היכרות חלקית של הציבור הרחב עם פעולות משטרת ישראל, ובמקביל, בין השוטרים ולוחמי מג"ב לציבור הדתי והחרדי.

כחלק מהפקת הלקחים לאותם אירועים מושם דגש רב על לימוד והכרה של הציבור הדתי והחרדי בקרב השוטרים ובקרב לוחמי מג"ב.

בשבועות האחרונים מקיים משמר הגבול השלמות לצוערי קורס הקצינים, וכחלק מהלימודים שנועדו להכשיר את מפקדי מג"ב בשנים הקרובות הלוחמים מסיירים בישיבות ובחצרות חסידים במטרה להכיר מקרוב את הציבור החרדי לגווניו השונים, את אורחות חייו ואת הדינמיקה היומיומית של תלמידי הישיבות.
בימים האחרונים התרכזו המפקדים בחסידות בעלז ובישיבת חברון בגבעת מרדכי.

צוערי מג"ב בסיור בישיבות חרדיות
צוערי מג"ב בסיור בישיבות חרדיותצילום: דוברות המשטרה

עשרות הלוחמים הגיעו לישיבת חברון ורובם ככולם ראו לראשונה כ-1500 תלמידים יושבים ולומדים תורה. הלוחמים צפו דקות ארוכות על חבורת הלומדים בבית המדרש, ולאחר מכן ירדו אל האולם ושם הצטרפו ללימוד בחברותות עם תלמידי הישיבה.

הכניסה לדף הגמרא והליבון המעמיק של הסוגיות פתחו צוהר חדש בהבנת אורך החיים החרדי למפקדים העתידים של מג"ב. רבים מהלוחמים נראו כאשר הם מתפלפלים וצוללים לעומקה של סוגיה עם תלמידי הישיבה שמצידם גם הם גילו סקרנות מהאורחים שנכנסו אל בית המדרש.

כחלק מהביקור בישיבה, המפקדים נפגשו עם ראש הישיבה שסקר בפניהם את תולדות הישיבה עוד מהימים בהם היא שכנה בחברון ולאחר שנים עברה אל שכונת גבעת מרדכי.

המפקדים העתידיים של מג"ב פגשו גם את חסידות בעלז. המפגש היה בבית המדרש הגדול כאשר לוחמי מג"ב הגיעו אליו ונפעמו מול ההוד וההדר של בית המדרש. הלוחמים נפגשו במקום עם עסקנים בכירים מהחסידות והביקור כולו התאפשר לאחר קבלת האישורים המתאימים.

הלוחמים נחשפו למיוחדות של הציבור החסידי בארץ ובעולם ובדגש על חצר חסידות בעלז. בין שאר הנושאים שנלמדו בצוותא עם החסידים היה על היסודות של העולם החסידי והשוני בין החסידיות השונות, על תפקידו של אדמו"ר בקהילה ועל הכוח של ה'ביחד' מול אתגרי התקופה במישורים שונים. גם בישיבת חברון וגם בחסידות המארחים הדגישו את הנקודה כי הקהלים סרים למרותם ואינם משתתפים במאבקים ברחובה של עיר.

מפקד קורס ההשלמה של הצוערים פקד נוריאל גבאי אמר כי הוא רואה לנגד עיניו איך כל קורס מפקדים ולוחמים עושה את נתיב ההיכרות הזה בו המפגש הישיר מגשר בין הקהלים השונים ובכך מוסרות רבות מהסטיגמות אחד על השני.

"השם יתברך הוא זה המורה את הדרך הנכונה להולכים בה, אני רואה חשיבות עצומה במפגשים הללו'', סיכם פקד נוריאל את הביקורים תוך כדי הבטחה כי הם ימשכו ויעמיקו.

רב מג"ב, מפקח משנה הרב אליעד בן דוד שהיה מהוגי הביקורים והמפגשים העלה על נס את הערך המוסף של הביקורים והתרומה ההדדית של הציבור החרדי ללוחמים ולמפקדים.

הרב בן דוד סיפר כי רבים מהלוחמים שוחחו איתו לאחר סיום הסיור ואמרו לו כי "אנחנו רואים עכשיו אחרת את הציבור החרדי, לראשונה הבנו כי העולם החרדי מגוון ומורכב ביותר ורק לימוד ומפגשים כאלו יכולים לטייב את עבודת השיטור מול הקהילה הדתית חרדית והורדה של מפלס החשדנות של הציבור הדתי חרדי מלוחמי מג"ב".

הרב הוסיף ואמר כי הסיורים ימשכו ואף יועמקו לקהלים נוספים, ''זה צו השעה וכולנו מחויבים לו''.