ראשי קואליציית השינוי
ראשי קואליציית השינוי צילום: רענן כהן

יושב ראש הכנסת, ח"כ יריב לוין, הודיע כי הממשלה החדשה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט תושבע ביום ראשון הקרוב במליאת הכנסת.

"הדיון וההצבעה בדבר כינון הממשלה ייערכו בישיבה מיוחדת של הכנסת ביום ראשון, ג' בתמוז תשפ"א, 13 ביוני 2021. באותו מועד תיערך גם ההצבעה לבחירת יושב ראש הכנסת ה-24", אמר לוין.

את תפקיד יו"ר הכנסת צפוי למלא ח"כ מיקי לוי מסיעת יש עתיד. הוא ימשיך בתפקיד לאורך כל הקדנציה.

ח"כ ניר אורבך מסיעת ימינה עדיין לא הודיע באופן סופי על החלטתו אולם לפי הערכות הוא צפוי לתמוך בהקמת הממשלה החדשה ואף להתמנות לשר ההתיישבות.

ח"כ גלית דיסטל אטבריאן: ''אני לא מאמינה שניר אורבך ישנה את דעתו"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' תקף הבוקר (שלישי) את הממשלה החדשה בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט, והזהיר כי השליטה של ''ימינה'' בממשלה תהיה אפסית.

סמוטריץ' הדף את הטענה של ''ימינה'' ולפיה יהיה למפלגה זכות וטו בממשלה, ''בימינה ממשיכים לשקר ולטעון שלמרות כל הדברים הנוראיים שיש בהסכמים שבין לפיד לגוש השמאל יש להם זכות וטו על הכל. המציאות הפוכה לחלוטין.

''לפי חוק ממשלת החילופין החדש שהם הולכים לחוקק, בנט הולך להיות שבוי כבן ערובה בממשלה הזו בלי שום יכולת לפרק אותה ולהישאר במערכת הפוליטית''.

לאחר קריאת ההסכם הקואליציוני הסביר סמוטריץ': ''למחרת השבעת הממשלה כל אחד מהשותפים יכול לעשות מה שהוא רוצה, בין אם במשרד שלו (ליברמן למשל במשרד האוצר ובתקציב המדינה, ככה בקטנה...), ובין אם בכנסת, ולבנט לא תהיה שום יכולת או מנוף להגיב על זה. בסוף יש לו בסך הכל 6 מנדטים מתוך 61 ולפרק את הממשלה, כאמור, הוא לא יכול כי אז לפי החוק החדש לפיד הופך לראש ממשלה אוטומטי והוא לא יכול להיות אפילו סגן שר''.

''בממשלה הזו בנט יהיה ראש ממשלה בתואר ובאגו, אבל בובה על חוטים של רוב שמאלי מוחלט בכל הפורומים. בוודאי בכל הנוגע לתחומי הדת והמדינה. ליברמן יותר גרוע מרוב השמאל ומחזיק בידיו את משרד האוצר וועדת הכספים'', הזכיר יו"ר מפלגת הציונות הדתית.

שלמה קרעי: להזהיר נגד הקמת ממשלת שמאל מסוכנת

ראשי הממשלה המיועדים נפתלי בנט ויאיר לפיד התחייבו בהסכם עם מנסור עבאס לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבטל את כל הקנסות והעיצומים על בנייה ערבית בלתי חוקית.

האכיפה תוקפא לכמעט ארבע שנים, כולל הקפאת צווי ההריסה הקיימים לכל הבתים בנגב שהוקמו עד תחילת השנה. עבאס ימנה סגן שר מטעמו ויקבל חצי מיליארד שקל לחלוקה על פי ראות עיניו.

עוד נקבע בהסכם: צירוף סיעות נוספות לקואליציה לאחר הקמת הממשלה ייעשה בהסכמת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי.

בהסכם הקואליציוני בין לפיד לבנט הוכנס סעיף שקובע כי אם הממשלה תיפול בהצעת אי אמון, בנט לא יוכל לכהן בכל ממשלה שתקום.

חוק יסוד הכנסת יתוקן כך שיורחב החוק הנורבגי בהקצאה אחת נוספת לכל מדרג, כלומר: בסיעה המונה 6 ח"כים יוכלו להתפטר 3 מהם, בסיעה המונה 7-9 ח"כים יוכלו להתפטר 4 מהם ובסיעה המונה 9 ח"כים ומעלה יוכלו להתפטר 5 מהם. החוק יחול על שרים וסגני שרים.

במליאת הממשלה ובוועדות השרים יידונו נושאים שהעלאתם תיקבע בהסכמה ע"י ראש הממשלה המכהן וראש הממשלה החליפי, כאשר לשניהם תעמוד זכות וטו הדדית.

לפי ההסכם, כח ההצבעה במליאת הממשלה ובוועדות השרים יהיה שווה בין שני הגושים. בנוסף נקבע כי לכל ראש ממשלה תהא אחריות מיניסטריאלית לשרי הגוש שלו.

בנט ולפיד קבעו בהסכם הקואליציוני שימונה רב ראשי מהציונות הדתית, ולמפלגת ימינה תהיה זכות וטו על כל הנושאים בתחומי דת ומדינה.

וועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) יכהנו 12 חברים שיחולקו שווה בשווה בין שני הגושים. ראש הממשלה המכהן יקבע את סדרי הדיון ונושאיו.

לפי ההסכם הקואליציוני, מפלגת העבודה מקבלת אגף חדש ל״התחדשות יהודית״ במשרד התפוצות.

גדעון סער יהיה סגן ראש הממשלה ולדרישתו הממשלה תחליט על פיצול תפקידי היועמ''ש ועל תכנית למניעת השתלטות על שטחי סי. השמאל יכול להצביע נגד ולפיד לא מחויב להצביע בעד.

לפי ההסכם, יקודם חוק שמוציא לצינון כפוי של ארבע שנים מי שכיהן כראש הממשלה שמונה שנים.

בני גנץ הופך מראש הממשלה החליפי לסגן ראש הממשלה ושר הביטחון. בהסכם עם כחול לבן נקבע כי הצעד הראשון של הממשלה יהיה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון.

מהליכוד נמסר בתגובה: ''בנט, שרימה את בוחריו והעביר קולות מימין לשמאל רק כדי למנות את עצמו לראש ממשלה עם 6 מנדטים, רוצה עכשיו לבטל את בחירתם של מיליוני אזרחים ולהיפטר מהמנהיג החזק של הימין באמצעות חוקים דיקטטוריים שנהוגים רק באיראן, סוריה וצפון קוריאה. בנט עשה הכול כדי להסתיר את ההסכם עם רע"מ - הסכם מזעזע ובו מכירת חיסול של הנגב לתנועה האיסלמית, וראשות ועדת הפנים בכנסת למנסור עבאס''.

במפלגת הציונות הדתית תקפו בחריפות את ההסכמים הקואליציוניים: ''נפתלי בנט באובדן עשתונות ערכי מוחלט, לא עוצר באדום בדרך להיות ראש ממשלה לא לגיטימי עם שישה מנדטים. ההסכמים חושפים מכירת חיסול של הנגב והגליל, פגיעה בזהות היהודית של המדינה ועיוות קשה של הדמוקרטיה ורצון העם.

''עוד לא מאוחר לעצור את זה. דרוש גיבור אחד עם מצפן ומצפון שיפתח עמוד שדרה ערכי ויודיע על התנגדותו, ואז במקום הקמת ממשלת שמאל הזוי ותומכי טרור תקום ממשלה לאומית'', הוסיפו בסיעת הציונות הדתית.