מפגש הרבניות שהוביל להחלטתו של ניר אורבך

רבניות בציונות הדתית הביעו תמיכה בח"כ ניר אורבך "מתוך הבנת הצורך בממשלה שדואגת לשלום אזרחיה ולכינון המערכות שהן על סף התפרקות".

ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשפ"א

מפגש הרבניות שהוביל להחלטתו של ניר אורבך-ערוץ 7
הרבניות בבית אורבך
צילום: דוברות

ערב קבלת החלטתו לתמוך בממשלת בנט-לפיד, נפגש ח"כ ניר אורבך עם קבוצת רבניות מובילות דעת קהל בציונות הדתית.

הקבוצה הביעה את אמונה בשיקול הדעת של ח"כ אורבך ואמרו כי החלטותיו מתקבלות מתוך אחריות, כובד ראש ומחויבות.

לאחר המפגש מסרו הרבניות כי הן מבקשות לחזק את ידו של ח"כ אורבך "מתוך הבנת הצורך ביציבות, בממשלה שדואגת לשלום אזרחיה ולכינון המערכות שהן על סף התפרקות לאחר התקופה הקשה שעברנו ולקראת האתגרים במדינת ישראל ניצבת בפניהן".

הרבניות קוראות למי שחולק על אורבך לנהל את הדיון באופן ראוי ומכבד ובדרכי שלום, כהגדרתן.

הרבניות שהשתתפו במפגש והביעו את תמיכתן:

הרבנית מלכה בינה
הרבנית ד"ר יפה גיסר
ד"ר טובה גנזל
הרבנית ד"ר תמר מאיר
הרבנית מיכל נגן
הרבנית כרמית פיינטוך
הרבנית אשרה קורן
הרבנית ד"ר תרצה קלמן

כאמור, ח"כ ניר אורבך ממפלגת ימינה הודיע היום (שלישי) כי החליט להצביע בעד ממשלת האחדות בראשותם של נפתלי בנט ויאיר לפיד. "החלטתי לסיים את התיקו בפוליטיקה הישראלית. החלטתי להצביע בעד ממשלת האחדות. זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחויבת במציאות", כתב אורבך בפייסבוק.

"תיקו הוא מונח תלמודי המבשר על סיום דיון באי הכרעה בין אמוראים או תנאים כאשר לא ניתן לענות תשובה על שאלה באופן מוחלט. עם תחושה זו אני מסתובב בשנתיים האחרונות", פתח אורבך, שכתב כי לאחר "2000 שנות גלות הגיעה העת לסיים את התיקו".

"אזרחי מדינת ישראל הלכו בשנתיים ארבע פעמים לקלפי. דור העתיד של מדינת ישראל, הילדים שלנו, הצביעו בשנתיים האחרונות ארבע פעמים לכנסת. דמוקרטיה לא לתפארת מדינת ישראל. זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחויבת במציאות החיים בה אנו קמים בוקר בוקר, למעלה מ-700 ימים של חוסר יציבות שלטונית, במשבר אזרחי, בשיח אלים, בתחושה של כאוס. על סייפה של מלחמת אחים. כבר לא אור לגויים הגענו לתיקו הזה כי שכחנו מאין באנו ולאן אנו הולכים ולפני מי אנחנו עתידים לתת דין וחשבון. אחרי תיקו בלתי נגמר בשלה השעה לנסות לנסח מחדש את אתגרי החזון הציוני, את המכנה המשותף של החברה בישראל בשנים הבאות".

אורבך מתח ביקורת על מפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ': ''לצערי גם הציונות הדתית הפוליטית ממנה באתי זאת שידעה לשתף פעולה עם ימין וגם עם שמאל איננה עוד, היא נוכסה ע"י כוחות שאינם מייצגים אותי או את הקהילה ממנה באתי. לצערי אין חוט המקשר בין הציונות הדתית הממלכתית לבין מפלגת הציונות הדתית. זו לא דרכנו. זו לא דרכי. זה לא בית המדרש שלי".